Фармакотерапевтична група. Засоби, що застосовуються при кашлі та застудних захворюваннях. Код АТС R05C А 10.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка.
Тербуталіну сульфат є симпатомім етичним агентом безпосередньої та вибіркової дії на b2-рецептори. Стимуляція b2-рецепторів бронхів призводить до розслаблення гладких бронхіальних м’язів, внаслідок чого розширюються бронхи та покращується дихання. Внаслідок дії тербуталіну послаблюється бронхоспазм, що сприяє також зменшенню кашлю.
Бромгексин є муколітичним і мукокінетичним агентом. Він знижує в’язкість слизу шляхом розбивання в’язкої сітки мукополісахаридних волокон, які у великій кількості містяться в мокротинні; де полімеризує мукополісахариди як безпосередньо, так і шляхом звільнення лізосомних ферментів.
Гвайфенезин – муколітичний засіб, стимулює секреторні клітини слизової оболонки бронхів, які виробляють нейтральні полісахариди, знижує в’язкість мокротиння, полегшує видалення мокротиння і сприяє переходу непродуктивного кашлю в продуктивний.
Ментол діє як заспокійливий та болезаспокійливий засіб.
Фармакокінетика. Дія препарату є сукупною дією його компонентів, тому кінетичні дослідження не проводились.
Показання для застосування. Симптоматичне лікування кашлю, пов’язаного з утрудненим виділенням мокротиння та/або бронхоспазмами.
Спосіб застосування та дози.
Дітям від 6 років призначають по ¼ чайної ложки (1,25мл) сиропу 3 рази на добу; старше 8 років – по ½ чайної ложки (2,5 мл) 3 рази на добу.
Дорослим призначають по 1 - 2 чайні ложки (5 - 10 мл) 3 рази на добу.
Приймати препарат слід через 30 хв після їди.
Курс лікування становить 3 - 5 днів.
Побічна дія.
Серцево-судинна система: серцебиття, тахікардія, аритмії, артеріальна гіпертензія або гіпотензія.
Травна система: нудота, блювання, диспепсичні явища, підвищення рівня активності амінотрансфер аз, загострення виразкової хвороби шлунка, гастралгія, діарея, біль у животі.
Інші: мідріаз, атонія сечового міхура, неприємний присмак у роті.
Протипоказання. Підвищена чутливість до компонентів препарату. Аритмія, що супроводжує захворювання серця, порушення функцій печінки, виразка шлунка та дванадцяти палої кишки, схильність до кровотеч. І триместр вагітності, період годування груддю. Діти віком до 6 років.
Передозування.
Симптоми: тахікардія, тремор, порушення свідомості, судоми, екстрасистолія, гіпотензія, гіпокаліємія.
Лікування: промивання шлунка, застосування активованого вугілля. Терапія симптоматична.
Особливості застосування. Препарат слід приймати з обережністю пацієнтам із захворюваннями печінки/нирок в анамнезі, з ессенціальною або симптоматичною гіпертензією та з іншими серцево-судинними захворюваннями, а також пацієнтам, які хворіють на субкомпенсований цукровий діабет.
Під час лікування препаратом не рекомендується керувати авто транспортом і працювати зі складними механізмами.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Не слід одночасно застосовувати тербуталіну сульфат з b-блокаторами, препаратами для інгаляційного наркозу, інгібіторами МАО, адреналіном, трициклічними антидепресантами та кортикостероїдами.
Бромгексин може підсилювати ефект лікарських засобів, що подразнюють слизову оболонку травного тракту. При комбінованому застосуванні бромгексину з протикашльовими засобами внаслідок пригнічення кашльового рефлексу може розвинутися застій бронхіального секрету. При одночасному застосуванні з антибіотиками бромгексин покращує їх проникність до легеневої тканини.
Гвайфенезин підсилює дію лікарських засобів, що пригнічують центральну нервову систему, а також етанолу.
Немає даних щодо негативної взаємодії ментолу з іншими лікарськими засобами.
Умови та термін зберігання. Зберігати в недоступному для дітей, сухому місці при температурі не вище 25 °С. Термін придатності – 3 роки.
Умови відпуску. Без рецепта.
Упаковка. По 100 мл сиропу у флаконі з мірним ковпачком у картонній упаковці.