Фармакотерапевтична група. Протигельмінт ні засоби. Засоби, що застосовують при нематодозах. Похідні імідазотіазолу. Код АТС Р 02С Е 01.
Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Механізм антигельмінтної дії левамізолу зумовлений специфічним інгібуванням сукцинатдегідрогенази, в наслідок чого блокується реакція відновлення фумарату і порушується перебіг біоенерг етичних процесів у гельмінтів. Препарат також чинить імуностимулювальну дію.
Фармакокінетика. Після прийому внутрішньо левамізол швидко всмоктується зі шлунково-кишкового тракту. Максимальна концентрація в плазмі крові досягається через
1,5 - 4 години. Інтенсивно метаболізується в печінці. Період напі виведення з плазми становить 3 - 4 години, а для метаболітів - 16 годин. Близько 70 % дози, прийнятої перорально виводиться із сечею протягом 3 днів у вигляді метаболітів, 5 % - з калом у незміненому стані.
Показання для застосування. Аскаридоз, некатороз, анкілостомі доз.
Спосіб застосування та дози. Таблетки Левамізол приймають внутрішньо, ввечері під час або після їди, запиваючи невеликою кількістю води.
Дорослим та дітям старше 14 років препарат призначають одноразово у дозі 150 мг.
Дітям з 2 до 14 років призначають у формі таблеток по 50 мг одноразово із розрахунку 2,5 мг на кг маси тіла.
Вік дитини, роки Доза препарату, одноразово, мг
2 - 3 25 мг (½ таблетки по 50 мг)
3 - 6 25 мг – 50 мг (½ - 1 таблетка по 50 мг)
7 - 10 50 мг – 75 мг (1 - 1½ таблетки по 50 мг)
11 - 14 75 мг – 100 мг (1½ - 2 таблетки по 50 мг)
За необхідності прийом препарату повторюють через 1 тиждень.
Побічна дія. З боку травної системи: можливі нудота, блювання, анорексія, діарея,
стоматит, у поодиноких випадках - панкреатит.
З боку обміну речовин: рідко - підвищення рівня холестерину.
З боку системи кровотворення: рідко - агранулоцит оз, тромбоцит опенія.
З боку органів чуття: рідко - порушення смаку і нюху.
З боку центральної нервової системи: можливі дратівливість, порушення сну, депресія; рідко - синдром, подібний до енцефалопатії.
Протипоказання. Підвищена чутливість до компонентів препарату, агранулоцит оз в анамнезі, спричинений застосуванням лікарських препаратів, вагітність, період годування груддю, дитячій вік до 2 років.
Передозування. При прийманні левами золу в дозах понад 600 мг були описані такі ознаки інтоксикації - нудота, блювання, діарея, летаргія, судоми, головний біль, запаморочення й сплутаність свідомості. Лікування: промивання шлунка, моніторинг життєво важливих функцій організму, симптоматична терапія. За наявності ознак антихолін естеразної дії вводять атропін.
Особливості застосування. З обережністю застосовують для лікування пацієнтів із захворюваннями нирок, печінки, з пригніченним кровотворенням, з цереброваскулярними порушеннями. В процесі лікування необхідний контроль рівня лейкоцитів у крові. Додатковий прийом проносних засобів або спеціальна дієта не потрібні. Під час лікування та протягом 24 годин після застосування препарату не слід вживати алкоголь.
Вагітність і період годування груддю.
Тільки після ретельної оцінки відношення користь для матері/ризик для плода призначають препарат у період вагітності. Під час лікування та протягом 24 годин після застосування препарату слід припинити годування груддю.
Вплив на здатність керувати транспортними засобами або працювати із складними механізмами.
Левамізол може спричинити минуще слабко виражене запаморочення, що слід враховувати при керуванні транспортними засобами та роботі з потенційно небезпечними механізмами.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Одночасне застосування Левамізолу зі напоями, що містять етиловий спирт може спричинити дисульфірамоподібні реакції. Левамізол може збільшувати концентрацію фенітоїну в плазмі крові. Левамізол посилює антикоагулянт ну дію кумаринів, тому слід корегувати дозу антикоагулянтів. Обережно слід призначати Левамізол одночасно з препаратами, що впливають на кровотворення.
Умови та термін зберігання. Зберігати в недоступному для дітей, сухому місці при температурі від 8 до 25 °С. Термін придатності - 3 роки.