основні фізико-хімічні властивості: подрібнена сировина упачках: суміш подрібнених плодів шипшини з цілісними плодами горобини. Шматочки плодів шипшини тверді, крихкі, зовнішня поверхня блискуча, зрідка матова, більшабо менш зморшкувата, оранжево-червоного, червоного, бордового, темно-бордового, бурувато-червоного кольору, горішки світло-жовтого, іноді буруватого кольору. Плоди горобини яблуко видні, без плодоніжок, 2-5- гніздні, кулясті або овально-кулясті, в поперечнику до 9 мм, блискучі, сильно зморшкуваті, червонувато- або жовтувато-оранжевого кольору. Запах слабий, своєрідний;
подрібнена сировина у фільтр-пакетах: суміш неоднорідних шматочків червонувато-оранжевого, жовтувато-оранжевого, бурувато-червоного, червоного, бордового, темно-бордового кольору, горішки світло-жовті, іноді буруваті, що проходять крізь сито з отворами діаметром 4 мм. Запах слабий, своєрідний;
склад: 1 г збору містить плодів шипшини 0,5 г, плодів горобини – 0,5 г.
Форма випуску. Збір.
Фармакотерапевтична група. Засоби, що впливають насистему травлення та метаболічні процеси. Код АТС А 16А Х 10хх.
Фармакологічні властивості. Компоненти збору містять фенольні сполуки, кислоту фолієву, вітаміни С, Р, В1, В2, К, Е, речовини дубильні, каротиноїди, кислоти органічні, цукри, речовини пектинові. Цей комплекс біологічно активних речовин активізує окисно-відновні процеси та ферментні системи в організмі, сприятливо впливає на вуглеводний обмін і регенерацію тканин, сприяє нормалізації проникності капілярів. Водні витяжки збору чинять вітамінну, загально зміцнювальну, протиатеросклеротичну, жовчогінну, сечогінну дію; стимулюють секреторну функцію шлунка, регулюють сольовий обмін, підвищують опірність організму до несприятливих факторів навколишнього середовища.
Показання для застосування. Гіпо- та авітамінози; геморагічні діатези, кровотечі різного походження; захворювання печінки (хронічний гепатит, холецистит, холангіт); атеросклероз;
загально зміцнювальний засіб при інфекціях, дистрофії, фізичних навантаженнях.
Спосіб застосування та дози. 11 г (1 столова ложка) збору кладуть в емальований посуд, заливають 200 мл (1 склянка) гарячої кип’яченої води, закривають кришкою і настоюють на киплячій водяній бані 30 хв. Охолоджують при кімнатній температурі 10 хв, проціджують, залишок віджимають до процідженого відвару. Об’єм відвару доводять кип’яченою водою до 200 мл. Дорослі приймають у теплому вигляді по 1/2 склянки 2 рази на добу після їди. Діти, залежно від віку, - від 2 столових ложок до 1/3 склянки 2 рази на добупісля їди. Перед вживанням настій рекомендується збовтувати.
2 фільтр-пакети кладуть у скляний або емальований посуд, заливають 100 мл (1/2 склянки) окропу, закривають і настоюють 15-20 хв. Дорослі приймають у теплому вигляді по 100 мл 2 рази на добу після їди. Діти, залежно від віку, - від 2 столових ложок до 1/3 склянки 2 рази на добу післяїди.
Тривалість курсу лікування визначається лікарем індивідуально з урахуванням характеру, ступеня тяжкості та особливостей перебігу захворювання, стабільності досягнутого терапевтичного ефекту і переносимості препарату.
Побічна дія. При індивідуальній підвищеній чутливості до препарату можливий розвиток алергічних реакцій. Припояві побічних реакцій припинити прийом препарату.
Протипоказання. Тромбофлебіт і схильність до нього; гіперацидний гастрит.
Передозування. Повідомлень щодо передозування препарату не надходило.
Особливості застосування. Досвід застосування препарату в період лактації відсутній.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Невідома.
Умови та термін зберігання. Зберігати у сухому, захищеному від світла та недоступному для дітей місці. Приготовлену водну витяжку – у прохолодному (8-15°С) місці не більше 2 діб. Термін придатності - 2роки.