Рак мозку - це один з діагнозів, який найбільше лякає людей. Тим ні менш, близько 1,5-2% усіх злоякісних пухлин локалізується саме в ньому. Через своє розташування вони не завжди піддаються
, що значно ускладнює їх лікувaння. Але все ж, зараз існують перевірені та ефективні способи якщо не позбутися пухлини, то, принаймні, поліпшити якість життя пацієнта.
Причини появи
На даний момент будову та функціонування мозку ще не повністю вивчено, як і причини раку мозку.
Раніше вважалося, що визначальне значення мають механічні травми, вірусні захворювaння, куріння, мобільні телефони та деякі інші фактори, але їх вплив на кількість випадків раку кісткового мозку, спинного або головного не підтвердилося. Але деякі інші вже не викликають сумніву. Серед них:
1. Спадковість. Очевидно, існують якісь генетичні фактори, що збільшують ймовірність, але поки їх не вдалося визначити.
2. Взаємодія з деякими канцерогенними речовинами.
3. Вплив на організм радіації.
Таким чином, якщо говорити про рак головного мозку, причини не будуть унікальними. Всі ті ж самі фактори призводять і до утворення пухлин будь-якої іншої локалізації.
Характерні симптоми
Розрізняють два типи симптомів раку головного мозку:
• Осередкові. Вони залежать від того, де саме локалізується пухлина і, відповідно, на які мозкові центри вона впливає. Оскільки мозок відповідає практично за всі функції організму, то симптоматика може бути досить різноманітною.
• Загальномозкові. Вони виникають незалежно від типу і локалізації пухлини практично у всіх випадках.
Методи лікувaння
Якщо поставлений діагноз рак мозку, лікувaння залежить від маси факторів: розмір, тип, розташування, наявність метастаз і так далі. Спираючись на ці дані, лікар-онколог може підібрати індивідуальну схему, використовуючи такі методики:
• Радикальне. Якщо пухлина ще невелика, локалізована, немає метастаз, то в деяких випадках її можна видалити. Але вкрай важливо при цьому враховувати всі ризики, адже будь-яка операція на головному або спинному мозку - це великий ризик. У деяких випадках видалення неможливо або пов'язане з високим ризиком ушкодження життєво важливих центрів. У такій ситуації доводиться обходитися менш радикальними способами терапії.
• Променева і хіміотерапія. У лікувaнні раку мозку ці способи давно показали свою ефективність. Вони можуть застосовуватися як окремо, так і одночасно, одноразово або курсами, залежно від обраної схеми.
• Пересадка стовбурових клітин. При лікуванні раку кісткового мозку іноді застосовують пересадку стовбурових клітин, виділених з крові самого пацієнта або донора.
• Симптоматичне лікувaння. У випадку раку головного мозку особливо важливо зниження внутрішньочерепного тиску, що сприяє зменшенню головних болів. Для знеболення також можуть застосовуватися не наркотичні, а у важких випадках і наркотичні препарaти (опіати або морфіати).
Результативність лікувaння раку мозку залежить від безлічі чинників, але в першу чергу - від стадії. Так у випадку раннього початку терапії показник п'ятирічної виживаності досягає 70-80%, що вважається хорошим показником.
При цьому продовжується вивчення причин раку мозку, способів його діагностики та лікувaння. Варто сподіватися, що зусилля численних дослідників дозволять домогтися якісного прориву в цій галузі.