За даними Центрів з контролю і профілактиці захворювань (CDC), шкідливі наслідки куріння добре вивчені і задокументовані, тому можна з упевненістю стверджувати, що куріння сигарет є одним з дуже вагомих факторів ризику захворювання: на частку курців припадає до 80-90% випадків раку легенів .
Втім, можна бути втіленням здорового людини - ніколи не палити, займатися фізичними вправами, дотримуйтеся здорової дієти - і при цьому захворіти на рак легенів, спростувати цей факт наука не в силах.
Про які інші причини раку легенів, крім куріння, слід знати?
Радон. Цей радіоактивний газ виділяється в грунті, каменях і воді, потім поширюється по землі і в повітрі. Рівні в зовнішньому повітрі зазвичай безпечні, але коли радон потрапляє будинок, він може піднятися до небезпечного, потенційно токсичного для людського організму рівня. Згідно з висновком Національного інституту раку, радон виділяє частки, вдихання яких протягом тривалих періодів часу може привести до мутацій клітин, пов'язаним з розвитком раку легенів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Яких вітамінів бракує людям після 50 років?Азбест. Робота на верфях, в шахтах, на текстильних заводах і фабриках може піддавати робочих впливу такої речовини, як азбест. Старі будівлі також можуть містити азбест. За даними Американського товариства раку (ACS), постійне вдихання або ковтання азбестових волокон сприяє їх проникненню в слиз горла, дихальних шляхів і легенів. Ці волокна вони можуть викликати зміни в клітинах, що призводять до розвитку раку.
Забруднення повітря. Проживання в місцях з більш високим рівнем забруднення повітря, таких як промислові міста або території поблизу доріг з інтенсивним рухом, також може збільшувати ризик раку легенів, неважливо курить людина чи ні. У повітря, яким дихають проживають в цих місцях люди, викидається безліч таких небезпечних для легких речовин, як кислоти, хімікати, метали, забруднений грунт і пил.
ВІЛ інфекція. За даними Національного інституту раку, люди, інфіковані вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), мають удвічі вищий ризик розвитку раку легенів в порівнянні з неінфікованими.
Сімейна історія. Наявність одного з батьків або рідного брата, у якого був рак легенів, означає, що у вас в два рази більше шансів захворіти на рак легенів в порівнянні з людиною без такого сімейного анамнезу. Такий ризик стає ще вище, якщо рак легенів у родича був діагностований в молодому віці, про це говорять дані Національного інституту раку. У той же час вченими було виявлено дуже мало генів, пов'язаних з розвитком конкретно раку легенів.