Якщо ви хвилюєтеся через те, що можете захворіти на рак, то є сенс регулярно перевірятися.
Діагностика раку
Якщо людина має схильність до певного захворювання, наприклад, у мами, бабусі та тітки був рак молочної залози, є сенс якомога раніше звернутися до мамолога. Лікар складе індивідуальний план спостереження, щоб не пропустити розвиток патологічного процесу.
Якщо схильності немає, то варто регулярно проходити аналізи та обстеження. Вони рекомендовані Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ) та Міжнародним агентством з вивчення раку (МАВР).
- Скринінг раку молочної залози: жінкам після 45 років показана мамографія один раз на 2 роки.
- Скринінг передраку та раку шийки матки: жінкам віком 30-60 років здача ВПЛ-тесту один раз на 5 років і щороку мазок на онкоцитологію (ПАП-тест), який зазвичай бере лікар-гінеколог при плановому огляді в поліклініці.
– Скринінг раку та передраку товстої кишки: чоловікам та жінкам у віці 40-60 років аналіз калу на приховану кров один раз на 2 роки (з 60 до 75 років – щорічно), а також колоноскопію один раз на 5 років.
- Скринінг раку передміхурової залози: чоловікам старше 50 років аналіз один раз на 2 роки.
Варто також жінкам щорічно виконувати УЗД молочних залоз та органів малого тазу, а чоловікам не відмовлятися від пальцевого дослідження простати в уролога. Також варто стежити за родимками та показувати їх дерматологу щороку (особливо після літа). Це допоможе не пропустити меланому.
Якщо дотримуватися всіх цих правил, то рак точно не пройде непоміченим.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Чому не можна проколювати вуха дівчаткам до 14 років?
Поради батькам, як навчити дитину захищати себе від булінгу