У людини цинк присутній у всіх тканинах, рідинах і органах, але внутрішні резерви невеликі. Він щоденно виводиться разом з фекаліями, потом, сечею, злущеними частинками шкіри, спермою. Тому нестача цього мікроелемента відчутно позначається на стані всього організму. А скорочення надходження цинку, що міститься в їжі, швидко веде до симптомів його недостатності.
Різноманіття функцій цинку пояснюється тим, що він є невід'ємним компонентом клітинних мембран і багатьох ферментів (карбоангідрази та ін.). Цей життєво необхідний мінерал важливий для:
-нормальних темпів поділу клітин;
- утворення еритроцитів і гемоглобіну;
-адекватної дії ряду гормонів (фоллікуліна, тестостерону, інсуліну, питуитрина і ін.);
-працездатності нашого імунітету;
-достатнього ліпотропного ефекту;
-синтезу протеїнів;
- обміну нуклеїнових кислот;
- нейтралізації токсичної дії алкоголю;
-швидкого загоєння постраждалих тканин; зменшення запалення;
-цілісності структури кісток і зубів;
-підтримки стабільності передачі нервових імпульсів; -
нормального перебігу пологів.
Тому для забезпечення всіх перерахованих позитивних ефектів потрібно, щоб щодня наш організм отримував близько 12-15 мг цинку. Потреба підвищується у прихильників вегетаріанства, спортсменів, майбутніх матерів і годуючих грудьми жінок.
Причини
Перелік причин виникнення недостатності цинку досить великий.
У нього входять: серйозні травми (особливо великі опіки); голодування; вегетаріанство; прийом ліків (сечогінні препарати, кортикостероїди, гормональні контрацептиви, препарати кальцію або заліза, фолієва кислота); недуги травлення, при яких пригнічується всмоктування надійшов з їжею цинку (спру, хвороба Крона, ентеропатіческій акродерматит і ін.); наслідки операцій (наявність еюноілеального анастомозу, синдром короткої кишки та ін.); прогресуючий цукровий діабет; цироз печінки; зайве потовиділення; алкоголізм; ракові захворювання; надмірне захоплення кавою, солодощами і соліннями; психоемоційний перенапруження; старіння. При цьому ізольована недостатність одного лише цинку практично не спостерігається.
Зазвичай його дефіцит супроводжується нестачею інших не менш потрібних для організму речовин.
Симптоматика недостатності цинку надзвичайно варіабельна. Уражаються найрізноманітніші тканини, органи і системи. У таких пацієнтів можуть поступово виникати: зміни шкіри (різні висипання близько природних отворів і на кінцівках, погіршення загоєння подряпин, саден і інших шкірних дефектів, сухість шкіри); зміни волосся (їх втрата, поява червонуватого відтінку або зменшення пігментації) і смугастість нігтів (поперечні білі смуги); ураження очей (набряк рогівки, іноді веде до її помутніння, запалення кон'юнктиви, катаракта); зміна сприйняття смаків і запахів; втрата апетиту; неврологічні розлади (тремтіння кінцівок, зміна ходи й мови, недоумство, зниження уваги і здатності до навчання); порушення поведінки (необгрунтована дратівливість, погіршення настрою, сонливість); затяжні або передчасні пологи, атонічні кровотечі під час пологів; припинення або затримка росту і статевого дозрівання дітей; довгостроково загоюються виразки на слизових; схильність до частих інфекційних хвороб; імпотенція; безпліддя.