Анафілактичний шок - це алергічна реакція негайного типу, що виникає у відповідь на повторний контакт людини з алергеном. При першому контакті з алергічним агентом в організмі виробляються особливі антитіла, повторний контакт алергену з якими призводить до виникнення анафілактичного шоку. Клінічна картина обумовлена підвищенням проникності судинної стінки, порушенням мікроциркуляції, падінням тонусу судин, спазмом гладких м'язів бронхів та інших органів.
Ознаки анафілактичного шоку
Анафілактичний шок розвивається практично миттєво, протягом декількох хвилин або навіть секунд після контакту з алергеном. Зазвичай анафілактичний шок з починається появи свербежу вираженого шкірного, червоного висипу на шкірі (кропив'янка), іноді виникає набряк . У хворого з'являється дискомфорт в горлі, першіння, кашель, йому стає важко дихати, особливо якщо є набряк язика. Також потерпілий скаржиться на відчуття жару у всьому тілі, головний біль, запаморочення і шум у вухах. Спочатку людина знаходиться в свідомості, але в міру падіння артеріального тиску відбувається його пригнічення, хворий може бути млявим або, навпаки, збудженим. При відсутності медичної допомоги швидко наростають порушення дихання, воно стає частим, поверхневим, гучним, крім того, швидко може статися повна втрата свідомості, порушується серцева діяльність.
Лікування анафілактичного шоку
Анафілактичний шок - це один зі станів, що загрожують життю хворого, важливо надати медичну допомогу.Тому при появі перших симптомів такої алергічної реакції необхідно негайно викликати бригаду швидкої медичної допомоги і почати надавати потерпілому першу допомогу. В першу чергу, якщо це можливо, слід припинити контакт з алергеном. Якщо анафілактичний шок почав розвиватися у відповідь на введення будь-якого лікарського препарату, то ін'єкцію потрібно негайно припинити, на кінцівку накласти джгут вище місця уколу, щоб сповільнити надходження препарату в кровотік. Хворого потрібно укласти на рівну поверхню, повернути голову на бік, при необхідності зафіксувати мову, щоб запобігти його западання і, як наслідок, асфіксію. Також необхідно видалити з ротової порожнини знімні зубні протези. При зупинці дихання необхідно негайно починати серцево-легеневу реанімацію (штучне дихання і непрямий масаж серця), яку необхідно продовжувати до приїзду бригади швидкої допомоги - тільки лікар зможе надати кваліфіковану допомогу. Хворому потрібно внутрішньом'язове або внутрішньовенне введення препаратів. В першу чергу йому вводяться розчини адреналіну, норадреналіну або мезатону.
Також для лікування анафілактичного шоку ще на догоспітальному етапі застосовуються антигістамінні препарати (Димедрол, Тавегіл, Супрастин і ін.), кортикостероїди, бронхолітики, протисудомні препарати і ін. Звичайно ж, у кожного з нас немає в аптечці адреналіну і інших препаратів, необхідних хворому в даній ситуації, навіть при їх наявності потрібно володіти певними навичками (уміння виконувати ін'єкції) і знаннями. Тому, опинившись поруч з людиною, у якого раптово з'явилися ознаки анафілактичного шоку, головне - не розгубитися і зробити все що можливо для порятунку його життя. Викликаючи бригаду швидкої допомоги, дуже важливо повідомити диспетчеру, що у потерпілого є ознаки анафілактичного шоку, т. к. в даній ситуації навіть за лічені хвилини.