Ще давньогрецькі медики зробили наступне відкриття - в людському організмі кров є не єдиною рідиною. Дійсно, в нашому тілі циркулює ще й лімфа, яка не має кольору і запаху. Саме грецьке слово "лімфа" означає "чиста рідина". Лімфатичні судини, по яких тече лімфа, пронизують всі наші органи і системи, подібно до кровоносних судинах, з'єднуючись в так званих лімфатичних вузлах. Так для чого вони потрібні, ці лімфатичні вузли?
У нашому тілі більше тисячі лімфатичних вузлів. Більшість з них розташовується на руках і ногах, на шиї, грудній клітці і в черевній порожнині. Ці згустки потрібні нашому організму для вироблення імунних клітин. Кожен лімфатичний вузол пропускає через себе лімфу з певної ділянки тіла, фільтруючи її від скупчилися в ній шкідливих речовин: шкідливих мікроорганізмів, ракових клітин, чужорідного білка.
Потрапляючи в лімфовузол, шкідливі речовини атакують імунними клітинами, які називали макрофагами. Назва "макрофаг"повністю відповідає природі цих клітин - вони переробляють чужорідні мікроорганізми, в буквальному сенсі поїдаючи їх. Але і їм не завжди вдається впоратися з ворогом - коли мікроорганізмів занадто багато або запалені прилеглі до лімфовузла тканини, він теж запалюється, багаторазово збільшуючись в розмірі. Коли запалення проходить, вузол також приходить в норму, але щільність його збільшується назавжди.
У немовлят лімфовузли взагалі не промацуються, так як вони крихітні, а все тому, що організм ще не знайомий з серйозною інфекцією. З віком кількість перенесених захворювань збільшується, лімфовузли стають більш щільними і їх легко можна намацати. Найбільш жорсткими стають лімфовузли під щелепою, так як ми вболіваємо застудою досить часто, а тканини в області горла частіше схильні до запалення. В інших частинах тіла, наприклад, на руках і ногах, лімфовузли можуть залишатися крихітними, так як тканини в цій області запалюються вкрай рідко. Лімфовузли, розташовані в черевній порожнині, намацати взагалі неможливо, і досить часто навіть висококваліфіковані лікарі плутають запалення лімфовузлів із запаленням апендикса.
При загальному медичному огляді лікар також повинен промацати і лімфовузли, перевіривши їх на болючість, збільшення, з'єднання їх один з одним і з сусідніми тканинами. Такий огляд допомагає у встановленні точного діагнозу.
Якщо лімфовузол збільшився і при натисканні на неї виникає болюче відчуття, це свідчить про наявність в області його розташування будь-якої хвороби.
Збільшення лімфовузлів також свідчить про наявність інфекції в ньому самому, макрофаги з різних причин не можуть впоратися з великою кількістю шкідливих організмів: якщо імунітет ослаблений або інфекція дуже сильна. Коли одужання затягується, можливе також загноєння лімфовузлів - тоді його потрібно видаляти операційним шляхом.
Підвищена щільність лімфатичних вузлів і їх злиття може свідчити про наявність у хворого злоякісної пухлини.