Патогенез Гострий і первинний дуоденіт виникають в результаті пошкодження слизової оболонки дванадцятипалої кишки шлунковим вмістом підвищеної кислотності. У разі якщо число факторів захисту в ДПК знижено, гіперацидні соки надають подразнюючу дію на слизову кишки, викликаючи запалення в ній.
Вторинний дуоденіт є наслідком дуоденостаза: вміст шлунка, підпадає в ДПК, затримується в ній на довший термін, ніж необхідно, а значить, більш тривалий час подразнює слизову, що призводить до запалення.
Симптоматика запалення дванадцятипалої кишки Для гострого дуоденіту характерні скарги хворих на: виражений біль в надчеревній ділянці через 1,5-2 години після їжі, нічні болі; нудоту і блювоту; загальну слабкість.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як вилікувати аритмію народними засобами?Симптоматика хронічного дуоденіту більш згладжена і дуже різниться при різних формах захворювання. Зазвичай хворих турбують: постійний ниючий, тупий біль в надчеревній ділянці; почуття розпирання, тяжкості у верхній частині живота після їжі; печія і відрижка; нудота, в окремих випадках - блювота; зниження апетиту; загальна слабкість, дратівливість, головні болі та інші, так звані загальні симптоми. При дуоденостазі болі в епігастрії або в правому підребер'ї виражені, носять скручуючий, роспираючий, нападоподібний характер; також хворі скаржаться на бурчання в животі, відчуття здуття кишечника, гіркота в роті і блювоту жовчю. Якщо дуоденіт поєднується з виразковою хворобою дванадцятипалої кишки, на перший план виходить симптоматика вищевказаного захворювання, а саме - інтенсивні болі в епігастрії натщесерце. У випадках, коли дуоденіт поєднується з іншим захворюванням кишечника - ентерит, він проявляється, перш за все, кишковими симптомами (біль по ходу кишечника, здуття його, прискорений рідкий стілець). Якщо захворювання протікає тривало, слизова оболонка ДПК атрофується і порушується синтез ферментів, що сприяють нормальному травленню. Внаслідок цього виникають глибокі розлади не тільки в органах шлунково-кишкового тракту, а й багатьох інших систем нашого організму, включаючи центральну і вегетативну нервову систему.