Причини хронічного панкреатиту -Найчастіше - алкоголь, особливо особливо якщо він вживається разом з жирною і багатої протеїном їжею. Тобто не обов'язково пити багато і регулярно. Один пікнік з шашликами цілком може привести до першого знайомства з панкреатитом. На другому місці - вторинні панкреатити, вони розвиваються на тлі іншої патології шлунка і жовчовивідних шляхів - жовчнокам'яної, виразкової хвороби. Інфекції, в тому числі вірусний гепатит, паротит, мононуклеоз. Порушення кровообігу - атеросклероз аорти, вузликовий періартеріїт.
-Спадковість.
-Куріння. І
-Ідіопатичний панкреатит - виникає без жодної видимої причини - до нього відноситься до 30% випадків.
Як проявляється хронічний панкреатит? 1 стадія: болі в животі без ознак функціональних порушень. Типовими вважаються болю у вигляді півпояса: в лівому підребер'ї, епігастрії та правому підребер'ї, але більше зліва, а можуть бути і оперізуючі болі - приєднується біль в спині, в нижніх відділах грудної клітки. Вони частіше виникають або посилюються приблизно через півгодини після їди.
2 стадія: приєднується екзокринна (метеоризм, нестійкі випорожнення, "жирний" кал, знижений вміст еластази в калі при лабораторному дослідженні) або ендокринна (порушення толерантності до глюкози, цукровий діабет) недостатність.
3 стадія: і ендокринна, і екзокринна недостатність. Болі на цій стадії менш інтенсивні, рідше іррадіюють, виникають не через півгодини, а через 2 години після їжі, втрачають певну локалізацію.
4 стадія: виражені функціональні порушення, болів практично немає. Захворювання протікає з чергуванням загострень і періодів ремісії. У стадії загострення біль сильний, може супроводжуватися нудотою і блювотою, після якої не стає легше, іноді буває невелика минуща жовтяниця. Порушення функції - проноси, підвищення рівня глюкози в крові - на перших етапах теж можуть з'являтися тільки в період загострення.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як вилікувати аритмію народними засобами?Іноді розумніше лягти в лікарню. Арсенал препаратів для медикаментозної допомоги в стаціонарі більше, а внутрішньовенні вливання не дадуть розвинутися зневоднення в результаті блювоти і проносу. Однак якщо болю не настільки сильні, щоб набирати 03, блювота нечаста, а сечовипускання не рідкісне (зменшення кількості сечі - перша ознака зневоднення), і в лікарню лягати не хочеться, можна зробити так: в першу добу не їсти взагалі, пити мінеральну воду без газу - кілька ковтків кожні 15 хвилин. Підійде відвар шипшини, неміцний чай, а ось соки, морси - ні. Потім можна почати їсти, теж часто і потроху. М'ясо і риба у вигляді суфле і парових котлет, каші на воді, омлет, пюре з варених овочів - для початку. Потім до них приєднаються сир, кисломолочні продукти, фрукти і ягоди у вигляді компотів і киселів, печені яблука і груші. Виключається жирне і смажене, гостре і копчене, під забороною випічка та шоколад, концентровані бульйони і холодці, консерви і субпродукти, овочі і фрукти - тільки варені або запечені. І такої дієти слід дотримуватися довго, не менше місяця, а краще двох.