У професійній медичній літературі слово "рубець" по відношенню до такого процесу в цьому органі не вживається, а називається цей процес кардіосклерозом.
Найбільшу небезпеку становить великовогнищеві рубцеві зміни в міокарді. Причиною такої поразки серцевого м'яза зазвичай є перенесений інфаркт міокарда. У деяких випадках хворі переносять інфаркт "на ногах", виявлений під час ЕКГ рубець є для них повною несподіванкою.
Під час інфаркту ділянку серцевого м'яза в результаті тромбозу судин або в результаті різкого звуження судин перестає отримувати кров у необхідній кількості. М'язові клітини без необхідного харчування відмирають і на їх місці утворюється сполучна тканина. Клітини сполучної тканини не мають здатності скорочуватися і ділянку кардіосклерозу залишається під час скорочень без руху.
Ділянки кардіосклерозу середнього розміру зазвичай утворюються також після інфаркту міокарда, причиною може бути міокардит або атеросклеротичне ураження судин. Під час запального процесу в серцевому м'язі частина клітин також відмирає, особливо якщо міокардит не лікується відповідно до вимог.
Основна причина цього стану - це атеросклеротичне ураження судин. При цьому варіанті рубців уражаються переважно дрібні судини, швидко включається компенсаторний кровопостачання серця за іншими дрібних судинах і ділянку відмерлих клітин міокарда залишається невеликим. Іншими словами, дрібні ділянки кардіосклерозу - це "мікроінфаркт".
Більшість рубців, в тому числі і постінфарктних, тривалий час ніяк себе клінічно не виявляють. Винятком є ділянки крупноочагового кардіосклерозу, вони можуть привести до аневризмі в цьому органі або бути причиною серцевої недостатності. Тому виявлення на кардіограмі рубцевої тканини, особливо великої, є сигналом до зміни способу життя. Уявіть собі гумовий м'яч, більшу частину якого замінили шматочком тканини.
Такий м'яч буде погано виконувати свою функцію - відштовхуватися від поверхонь і грати ним стане неможливо. Саме такі зміни відбуваються в серцевому м'язі з великим ділянкою рубцевої тканини, для збереження своєї функції серцевому м'язі доводиться докладати великих зусиль, ніж в здоровому серці.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Правила схуднення з пшономЯкщо такого органу не допомагати, то це призведе до важкої серцевої недостатності, повторного інфаркту міокарда та до інвалідності.