Синдром полікістозних яєчників (СПЯ) - не самостійне захворювання, а комплекс симптомів, серед яких і порушення менструального циклу і гірсутизм (ріст волосся на обличчі і тілі за чоловічим типом), і невиношування вагітності, безпліддя, і двостороннє збільшення яєчників , в деяких випадках ожиріння і цукровий діабет.
Для постановки діагнозу потрібна наявність двох з трьох складових:
- дисфункція яєчників (порушення ритму менстураціі з ановуляцією);
- збільшення яєчників і наявність більше десяти фолікулів в кожному яєчнику (по УЗД),
- підвищення рівня чоловічих гормонів андрогенів.
Сьогодні СПЯ досить поширена недуга серед жінок репродуктивного віку, його частота становить 10-15%. Безумовно, основну роль грає генетична схильність. З більшою ймовірністю жінка зіткнеться з СПЯ, якщо така недуга була у її мами або бабусі. У цьому випадку ризики підвищуються на 30-50%.
Рівень ризику безпосередньо пов'язаний зі способом життя. Куріння, переїдання, відсутність фізичної активності - все це може впливати на гормональний баланс, зокрема на вироблення гормону інсуліну. Його надлишок провокує і прискорене відкладення жиру, і підвищене вироблення чоловічих гормонів, і порушення менструального циклу. А поєднання останніх двох ознак - це вже високий ризик полікістозних яєчників.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Поліпи в матці вилікує прополіс