Антибіотики здатні пригнічувати ріст і розмноження бактерій, які провокують різні захворювання. Однак, після впливу антибіотиків бактерії врезультаті природного відбору можуть стати несприйнятливі, або резистентні, до того чи іншого препарату. Група шведських вчених досліджувала особливості виникнення резистеносності бактерій до антибіотиків у випадках, коли дози препарату дуже маленькі, але застосовується він впродовж тривалого часу.
При лікуванні антибіотиками деяка їхня частина не досягає кінцевої мети в організмі і виводиться разом з сечею в незміненому вигляді. В кінцевому підсумку ці невеликі дози препарату потрапляють у стічні води, а потім у водойми і грунт. Також маленькі дози антибіотика часто додають в корм тварин на фермах. В результаті бактерії в кишечнику цих тварин піддаються дії антибіотика тривалий час, що впливає не тільки на самих тварин, а й на людей, які їдять їхнє м'ясо.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Журавлина може може замінити антибіотикиВрезультаті експерименту вчені показали що бактерія з роду сальмонел (Salmonella enterica) після тривалого впливу невеликих доз стрептоміцину (один з перших антибіотиків) стає до нього несприйнятливою. За час експерименту резистентність бактерій зросла в тисячу разів. Вчені також виявили, що мутації ДНК, які виникають в бактеріях при такому впливі антибіотика відрізняються від тих, які з'явилися б при короткочасному впливі великої дози препарату. В експерименті у бактерій послідовно виникло кілька мутації, кожна з яких лише трохи вплинула на стійкість до антибіотика. Однак, сумарний ефект всіх мутацій привів до вкрай високого рівня резистентності.
На думку авторів, виявлене явище погіршує проблему стійкості до антибіотиків. Масове використання антибіотиків в медицині, сільському господарстві та тваринництві призводить до постійного впливу малих доз препаратів на навколишнє середовище, а результати дослідження доводять небезпеку такого впливу.