Вчені з Великобританії і Іспанії визначили, що у тих, хто страждає на пародонтит ймовірність підвищення артеріального тиску і розвитку згодом гіпертонії в два рази вище, ніж у людей без запального захворювання ясен
Вчені виявили небезпечні наслідки запалення ясен
Пародонтит - це, як правило, пов'язане з інфекцією запалення ясен, яке може привести до руйнування нормальної структури тканин, що оточують зуби, і втрати зубів. Раніше в наукових роботах не раз вказували на наявність зв'язку між гіпертонією і пародонтитом, проте будь-які конкретні чисельні дані досі були відсутні.
Вчені провели дослідження, в якому брали участь 250 дорослих з важким запаленням ясен - коли більше 50 відсотків зубів порушені пародонтитом. Ще 250 дорослих без захворювань ясен і інших хронічних захворювань об'єднали в контрольну групу. Середній вік учасників обох груп становив 35 років.
Всі учасники пройшли всебічне обстеження, в ході якого вчені фіксували у них будь-які ознаки захворювань ясен - зубний наліт, кровотеча, наявність інфікованих кишень. В ході обстеження у кожного учасника взяли зразки крові на маркери запалення - рівень лейкоцитів і високочутливий С-реактивний білок, а також тричі вимірювали артеріальний тиск.
- Пацієнти із захворюванням ясен часто скаржаться на підвищений кров'яний тиск, особливо при активному запаленні ясен або кровотечі з ясен, - відзначають автори дослідження. - Підвищений артеріальний тиск зазвичай безсимптомний, і багато людей можуть не знати, що вони схильні до ризику серцево-судинних ускладнень. Ми прагнули вивчити зв'язок між важким пародонтитом і високим кров'яним тиском у здорових дорослих людей без підтвердженого діагнозу гіпертонія.
Люди з пародонтитом в два рази частіше мали високий артеріальний тиск в порівнянні з людьми зі здоровими яснами - 14 і 7 відсотків відповідно. У них також спостерігалися підвищені рівні глюкози, ліпопротеїнів низької щільності ( «поганого» холестерину), високочутливого С-реактивного білка і лейкоцитів, і знижені рівні ліпопротеїнів високої щільності ( «хорошого» холестерину).
- Ці дані вказують на те, що пародонтальні бактерії викликають пошкодження ясен, а також викликають запальні реакції, які можуть вплинути на розвиток системних захворювань, включаючи гіпертонію, - уточнюють дослідники. - При цьому зв'язок між захворюванням ясен і підвищеним кров'яним тиском виникає задовго до того, як у пацієнта розвинеться гіпертонія. Наше дослідження також підтверджує, що тривожно велика кількість людей не знають про свій можливий діагноз.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Бобові для прикорму дітей
Чому не можна проколювати вуха дівчаткам до 14 років?