Новий варіант SARS-CoV-2, який отримав назву "омікрон", ймовірно, викликав черговий сплеск заражень коронавірусом у ПАР. За словами фахівців, штам має надзвичайно велику кількість мутацій. Вперше "омікрон" було виявлено 23 листопада
За словами мікробіолога з Кембриджського університету Шарон Пікок (Sharon Peacock), у спайк-білку частини вірусу, що взаємодіє з клітинами людини, існує понад 30 мутацій. Вчена пояснила, що вони можуть допомогти вірусу обійти імунну систему та зробити його менш сприйнятливим до лікування, повідомляє UK Health Security Agency. Проте організація наголосила, що поки що цього доведено не було, пише NewScientist.
В даний час всі припущення про нову мутацію ґрунтуються на досвіді минулих мутацій SARS-CoV-2, а не на лабораторних тестах. "Ми справді не знаємо, чи знизить він ефективність вакцин", - додала вірусолог Венді Барклай (Wendy Barclay) з Імперського коледжу Лондона. Тим не менш, вона зазначила, що теоретично кількість змін в антигенних ділянках на спайк-білку означає, що ефективність антитіл, що виробляються після вакцинації від COVID-19, може бути низькою.
Крім того, мутації, аналогічні спостерігаються в альфа-і дельта-варіантах, вказують на те, що новий штам буде легко поширюватися. На думку Барклай, "омікрон" має більшу здатність до поширення, ніж дельта.
На цьому тлі дуже важливо стежити за симптомами коронавірусу. Хоча конкретні особливості нового штаму ще не виявилися, є дані про симптоми зараження у вакцинованих. Відповідно до ZOE COVID study (додаток для досліджень COVID-19, метою якого є відстеження симптомів зараження), у хворих після щеплення найчастіше з'являються часте чхання та кашель. "Сильне чхання та кашель можуть бути потенційною ознакою того, що щеплений заразився COVID-19. І, якими б м'якими не були симптоми, необхідно пройти тест та піти на самоізоляцію, щоб захистити своїх друзів, родину та колег", – додали експерти.