ООН стверджує, що до 2050 року майже дві третини всього населення планети житимуть у містах. Але як це вплине на психічне здоров'я?
Дані ООН свідчать про те, що 66 відсотків усіх жителів Землі до 2050 року житимуть у містах. Міське середовище має безліч переваг: наприклад, у плані екології. У той же час через проживання у місті діти частіше хворіють на астму, психічні захворювання (як і дорослі). Провокує місто також виникнення хвороб серця, діабету, онкологічних захворювань. Шизофренія також входить до цього списку.
Шизофренія найчастіше розвивається у чоловіків, причому точні причини виникнення даної хвороби невідомі. На початковому етапі розпізнати її досить складно. Надалі людина стикається з галюцинаціями, маренням, а також деякими симптомами, схожими на ознаки депресії (поганий настрій, мало енергії, прагнення соціальної ізоляції, втрата інтересу до всього).
Крім того, наукові дослідження вже давно підтвердили, що шизофренія частіше зустрічається у містах, ніж у сільській місцевості. Більше того, народження у місті, а також виховання та життя в таких умовах пов'язані з підвищеним ризиком розвитку у людини шизофренії.
Якщо ж хтось із родичів людини, яка живе в місті, теж страждав або страждає на шизофренію, то ймовірність появи цієї хвороби підвищується з одного відсотка до двох.
Наразі залишилося лише кілька переконливих наукових теорій про зв'язок між шизофренією та міським життям. Одна з ідей полягає в тому, що висока ймовірність розвитку цього розладу пов'язана з «дезорганізацією спільноти», а також психологічними, соціальними, біологічними наслідками. Наприклад, у мігрантів вищий ризик виникнення багатьох психічних захворювань, оскільки їх менше, ніж основне населення. За словами психіатра Джейн Бойделл та її колег, чим менша етнічна група, тим вищий ризик, і навпаки.
Також команда вчених з Університету Дьюка та Королівського коледжу Лондона у дослідженні 2016 року довела, що у міських дітей вища ймовірність захворіти на шизофренію через низький рівень соціальної згуртованості та ризик стати жертвою злочину. Тобто важливішим є те, як люди живуть у містах.