- фолікулярна – порожнина з однією камерою та тонкими стінками, розсмоктується самостійно за декілька циклів;
- ендометріоїдна – розвивається внаслідок запущеного ендометріозу, коли розростання внутрішньої оболонки матки зачіпає яєчники;
- дермоїдна – є наслідком порушень ембріонального розвитку.
Також кіста яєчника може бути параоваріальною, муцинозною, серозною та герміногенною. Кожен варіант відрізняється за особливостями формування, розмірами, розвитком, що потребує розробки індивідуальної лікувальної стратегії для кожного окремого випадку.
Як проявляється кіста яєчника
На початкових стадіях формування кісти жінка може не відчути жодних неприємних симптомів. Однак з часом пухлина збільшується у розмірах, що призводить до наступних клінічних проявів:
- збільшення тривалості менструацій;
- нестабільність менструального циклу;
- поява ниючого болю у нижній частині живота;
- збільшення частоти позивів до випорожнення сечового міхура;
- розлади травлення, в тому числі діареї та закрепи;
- виникнення складнощів при намаганнях зачати дитину.
Чим більшою стає кіста яєчника, тим сильнішими будуть симптоми. Ігнорування хвороби дуже небезпечне, тому що може призвести до безпліддя. Пухлина може розірватись з виливом рідини до черевної порожнини або злоякісно переродитись. Щоб запобігти ускладненням треба звернутись до лікаря при появі перших небезпечних проявів.
Як діагностувати та лікувати хворобу
Кісту яєчника можна виявити навіть на початкових стадіях формування при проведенні гінекологічного огляду та УЗД малого тазу. Діагностика дозволяє не тільки помітити пухлину, а й встановити її характер, розміри, особливості локалізації. Все це дає можливість більш ефективно спланувати лікування.
Кіста яєчника розміром до 8 сантиметрів не потребує особливого лікування та розсмоктується сама за 1-3 цикли. Якщо пухлина продовжує збільшуватись у розмірах, зупинити цей процес можна лише за рахунок хірургічного втручання. У сучасних умовах операцію можна провести безболісно лапароскопічним шляхом – через невеликі проколи на животі.
Лапароскопічна операція дозволяє видалити кісту, повністю зберігши яєчник та репродуктивні функції. Процедура проходить без великої крововтрати, сильного пошкодження тканин, а реабілітаційний період скорочується до мінімуму.
Джерело: сайт bilyak.com.ua.