Термін « целюліт» став широко використовуватися з початку 20 -х років в Європі для того, щоб дати загальну характеристику шкірних покривів на проблемних ділянках тіла - сідницях, стегнах, гомілках, під колінами. Незабаром термін перетнув Атлантичний океан і встановив справжній рекорд в Америці.
Міфи про целюліт
Наприкінці 60 -х термін з'явився в періодичній пресі ( на сторінках видання Vogue ), і з тих пір розповсюдився по всьому світу, породжуючи безліч міфів.
Міф 1 : У худих жінок немає подібної проблеми
Неправильно. Це захворювання пов'язане не стільки з проблемою зайвих кілограмів, скільки з фізіологією шкіри. Просто надмірна кількість жиру може зробити целюліт більш помітним. Більш того, якщо ви втрачаєте вагу занадто швидко, може посилитися в'ялість шкіри.
Міф 2 : Сонячні промені послаблюють целюліт
Невірно. Засмага може зробити його менш помітним, але системний вплив сонця пошкоджує шкіру, робить її тонше і слабкіше.
Міф 3 : Целюліт виникає внаслідок перманентного стресового стану
Не зовсім так. Багато вчених стверджують, що це нормальна ситуація для всіх жінок, і пояснюється вона специфічною структурою шкіри.
Міф 4 : Це захворювання ніяк не пов'язано з віком
Невірно. Приблизно до 30-35 років еластичність шкіри гальмує його розвиток. Але з п'ятого десятиліття життя (від 40 років) підшкірний шар сполучної тканини починає слабшати у зв'язку з скороченням колагену і еластину. Таким чином, запаси жирових клітин, які зберігаються під шкірою, стають більш вираженими, що і призводить до утворення на шкірі ефекту « апельсинової кірки».
Міф 5 : Дієта з низьким вмістом жиру здатна повністю усунути проблему
Немає чарівної дієти, яка повністю усуває подібне захворювання. Найбільш ефективною антицеллюлитной дієтою, яка гальмує його розвиток, є та, про яку ми всі знаємо : багато фруктів і овочів, цілісного зерна (рис, пшениця, овес) і білків.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Шкідливі гігієнічні звички, до яких ми привчаємо дітей
Чому діти не сплять ночами?
Легендарний вафельний торт буде ще смачнішим з цим рецептом (відео)
Вареники по-полтавськи - наче пухкі хмаринки з начинкою