Ліки від а до я  -   Хвороби  -  Калькулятор калорій  -   Магнітні бурі  -   Дієти  -  Очищення організму  -  Схуднення  -  Молочниця
Геморой  -  Лікування  -  Косметологія  -  Поради  -  Інсульт  -  Інфаркт  -  Діабет  -  Варикоз  - Вправи - Covid-19 


Хвороби








Бронхіт хронічний

Категорія: 

Бронхіт хронічний - дифузне запалення бронхів, яке супроводжується кашлем і виділенням мокротиння протягом 3 ми. щороку впродовж 2 років і більше. В етіології хвороби особливе значення належить тривалому вдиханню токсичних речовин у тому числі тютюнового диму, рецидиву ючій вірусній інфекції імунодефіцитному стану бронхолегеневої системи. Хронічне запалення слизової оболонки бронхів призводить до гіперпродукції в'язкого секрету і порушення природного очищення бронхів, що супроводжується гіпоксією, легеневою гіпертензією та емфіземою легень.

Клініка бронхіта хронічного



Найтиповішими симптомами хронічного бронхіту є кашель, виділення мокротиння і задишка. Мокротиння слизове, слизово-гнійне або гнійне, кількість його - від 5-10 мл до 100-200 мл на добу. На початку хвороби кашель турбує хворого лише вранці, виділення мокротиння незначне, хворі пов'язують цей стан із палінням. Поява гнійного мокротиння свідчить про приєднання бактеріальної інфекції (гнійний бронхіт). Поступово до зазначених проявів хвороби приєднується задишка при фізичному навантаженні, а пізніше - і в стані спокою. В разі дистального ураження бронхів прогресуюча задишка є основним симптомом. В розгорнутій стадії хвороби під час огляду виявляють бочкоподібну грудну клітку, коробочний звук над легенями, жорстке дихання, сухі свистячі хрипи. Тривалий перебіг хронічного обструктивного бронхіту з частими загостреннями веде до таких ускладнень, як легенева гіпертензія, емфізема легень, легенева недостатність і хронічне легеневе серце. Задишка стає постійною, спостерігається дифузна синюшність.

Діагностика бронхіта хронічного



Хвороба перебігає із загостреннями і ремісіями. Як правило, причиною загострення є інфекція, а чинниками, що сприяють її розвитку, - переохолодження, висока вологість, перевтома, зниження імунітету. В фазі загострення підсилюється кашель, відходить гнійне мокротиння, підвищується температура тіла, наростають явища бронхіальної обструкції. Інколи загострення ускладнюється бронхоектазією, гострою пневмонією. Результати дослідження крові свідчать про наявність лейкоцитозу, збільшення ШОЕ. При рентгенологічному дослідженні знаходять підсилення і деформацію легеневого малюнку за рахунок бронхіальних структур. Проводячи диференціальну діагностику, слід мати на увазі можливість бронхіальної астми, туберкульозу легень, хронічної пневмонії.

Лікування бронхіта хронічного



В фазі загострення при приєднанні бактеріальної інфекції з виділенням гнійного мокротиння хворому призначають бензилпеніцилін, ампіцилін, оксацилін та інші антибіотики протягом 10-14 днів. Доцільне поєднання антибіотика з сульфаніламідним препаратом (бісептол, сульфален), який призначають на 20-30 днів. Необхідно домагатися відновлення дренажної функції бронхів. При гнійному бронхіті лікар-бронхолог проводить санаційні бронхоскопії з промиванням бронхів. Для поліпшення відходження мокротиння призначають тепле пиття, калію йодид, бромгексин, мукалтин, ацетил цистеїн, відвар трави термопсису, настій підбілу звичайного, багна болотяного, кореня солодки. За наявності обструктивного синдрому показані теофедрин, еуфілін або теопек. Таким хворим рекомендують також вібраційний масаж, лужні інгаляції, дихальну гімнастику, ЛФК. Останніми роками при затяжних загостреннях бронхіту почали використовувати імунокоригуючі препарати: Т-активін, натрію нуклеїнат, пірогенал. Санаторно-курортне лікування рекомендують у фазі ремісії. Хворих направляють у місцеві пульмонологічні санаторії або на Південний берег Криму.

Профілактика бронхіта хронічного



Профілактика хронічного бронхіту передусім грунтується на відмові від паління, запобіганні гострій респіраторній інфекції і своєчасній боротьбі з нею, усуненні або обмеженні впливу шкідливих виробничих чинників.
Кількість переглядів:
Оцінка і коментарі відвідувачів
comments powered by Disqus