Ліки від а до я  -   Хвороби  -  Калькулятор калорій  -   Магнітні бурі  -   Дієти  -  Очищення організму  -  Схуднення  -  Молочниця
Геморой  -  Лікування  -  Косметологія  -  Поради  -  Інсульт  -  Інфаркт  -  Діабет  -  Варикоз  - Вправи - Covid-19 


Хвороби








Дифілоботріоз

Категорія: 

Етіологія дифілоботріозу


Збудник - стьожак широкий, тіло якого складається з великої кількості члеників (до 3000-4000) і має довжину 7-10 м. На головці паразита є 2 присмоктувальні рівчаки - ботрії, за допомогою яких він фіксується до слизової оболонки кишки. Гермафродит, належить до біогельмінтів.

Епідеміологія дифілоботріозу


Хворий з випорожненнями виділяє у зовнішнє середовище яйця гельмінта, які повинні потрапити у прісноводні водоймища. Подальший розвиток паразита відбувається зі зміною двох проміжних хазяїв - рачка-циклопа і хижих риб (окунь, судак, щука, минь, йорж), де послідовно здійснюються 3 личинкові стадії; за 2,5-3 міс він стає інвазивним для остаточного хазяїна. Людина заражається при споживанні недостатньо термічно обробленої або слабо просоленої риби та ікри. Частіше хворіють рибалки та члени їх сімей. В Україні ця інвазія реєструється вздовж Дунаю і Дніпра.

Патогенез дифілоботріозу


Патологічні зміни обумовлені механічною, травматичною і токсико-алергічною дією паразита, а також способами його харчування (всмоктування вітаміну В12 і фолієвої кислоти), що викликає запальний процес у тонкій кишці, порушення перетравлення, розвиток перніціозоподібної анемії.

Клініка дифілоботріозу


Після потрапляння в кишки гельмінт досягає статевої зрілості за 30-60 днів. Інвазія проявляється загальною слабістю, поганим апетитом, нудотою, болем і вурчанням у животі, метеоризмом, зниженням працездатності, розладами функції кишок.
При тяжкому перебігу хвороби розвивається В12-дефіцитна анемія, на язиці з'являються яскраво-червоні плями, тріщини, настає атрофія сосочків. Шкіра стає блідою з жовтуватим відтінком, часто виявляють ахілію, збільшення печінки і селезінки. Температура тіла субфебрильна, іноді висока. В крові знижується кількість еритроцитів, лейкоцитів, тромбоцитів, гемоглобіну, але анемія за характером гіперхромна, з високим кольоровим показником. ШОЕ збільшена, виявляються мегало- і пойкілоцити, збільшується рівень білірубіну.
Ускладнення: непрохідність кишок.

Діагностика дифілоботріозу


Виявлення в калі яєць або уривків стробіли гельмінта.
Лікування. Для дегельмінтизації використовують фенасал, трихлосал, фебісол. Етіотропне лікування необхідно поєднувати з патогенетичним (ціанокобаламін, фолієва кислота, переливання крові).

Профілактика дифілоботріозу


Масове обстеження населення в ендемічних осередках і дегельмінтизація виявлених хворих. Запобігання вживанню в їжу сирої, недостатньо термічно обробленої риби, свіжої і малосольної ікри; дотримання санітарно-гігієнічних правил обробки риби. Охорона водоймищ від фекального забруднення.
Кількість переглядів:
Оцінка і коментарі відвідувачів
comments powered by Disqus