Ліки від а до я  -   Хвороби  -  Калькулятор калорій  -   Магнітні бурі  -   Дієти  -  Очищення організму  -  Схуднення  -  Молочниця
Геморой  -  Лікування  -  Косметологія  -  Поради  -  Інсульт  -  Інфаркт  -  Діабет  -  Варикоз  - Вправи - Covid-19 


Хвороби








Плеврит

Категорія: 

Плеврит (запалення плеври) найчастіше буває ускладненням таких захворювань, як пневмонія, туберкульоз легень, ревматизм, ревматоїдний артрит, системний червоний вовчак, післяінфарктний синдром, тромбоемболія легеневої артерії; може виникати в разі наявності у плеврі ракових метастазів. Первинний плеврит трапляється досить рідко - при травмі плеври, туберкульозному ураженні її, злоякісній пухлині ( мезотеліомі). Розрізняють сухий і ексудативний плеврит.

Клініка плевриту


Сухий плеврит


Сухий плеврит є наслідком запалення вісцерального і парієтального листків плеври, яке супроводиться гіперемією, набряком і потовщенням їх. На поверхні плеври відкладаються нитки фібрину, що може пізніше призвести до утворення масивних спайок (швартів). Важливе значення в патогенезі належить алергії. Хворі скаржаться на сухий кашель, біль у грудній клітці під час дихання. Помітне обмеження дихальної екскурсії ураженої половини грудної клітки. Основний діагностичний симптом сухого плевриту - шум тертя плеври, який вислуховується на вдиху і видиху.
Як правило, появі ексудату в плеврі передує сухий плеврит.

Ексудативний плеврит


Клінічна картина ексудативного плевриту залежить від кількості випоту і проявів основного захворювання. Хворі скаржаться на задишку, кашель. Нерідко спостерігаються підвищення температури тіла, тахікардія, головний біль. При огляді виявляють відставання ураженої половини грудної клітки в акті дихання, вибухання міжреберних проміжків, ослаблення голосового тремтіння і бронхофонії. Легеневий звук притуплений, дихання ослаблене або відсутнє. При дослідженні крові виявляють лейкоцитоз зі зсувом вліво, збільшення ШОЕ.

Діагностика плевриту


Важливе значення у діагностиці належить рентгенографії і плевральній пункції. На рентгенограмах відзначають гомогенне затемнення легені з косим рівнем рідини, зміщення середостіння в неуражений бік. При плевральній пункції одержують серозний, гнійний або геморагічний ексудат. Геморагічний випіт спостерігається при тромбоемболії легеневої артерії і пухлинному ураженні плеври. Необхідно відрізнити ексудат від транссудату, який буває у плевральній порожнині при серцевій недостатності і нефротичному синдромі. На відміну від транссудату, в ексудаті вміст білка перевищує ЗО г/л, результат проби Рівольта позитивний.

Лікування плевриту


Хворим на сухий плеврит для усунення болю дають всередину 0,5 г анальгіну або 0,05 г індометацину на прийом. Якщо ефект відсутній, то внутрішньом'язово вводять 2 мл 50 % розчину анальгіну і 1 мл 1 % розчину димедролу. Обов'язково проводять лікування основного захворювання. Хворий на ексудативний плеврит підлягає госпіталізації в терапевтичне або пульмонологічне відділення. Йому призначають бензилпеніциліну натрієву сіль по 500 000 ОД 4-6 разів на добу, нестероїдні протизапальні препарати (індометацин, ортофен), ацетилсаліцилову кислоту і гіпосенсибілізуючі засоби (димедрол, дипразин, піпольфен, тавегіл). При гнійному плевриті промивають плевральну порожнину антибіотиками через постійний дренаж. Протитуберкульозна терапія показана хворим на туберкульозний плеврит. Для лікування ревматичного ураження плеври використовують нестероїдні протизапальні препарати, глюкокортикоїди, біцилін. За допомогою дихальної гімнастики, масажу, УВЧ, ультразвукової терапії запобігають плевральним зрощенням.
Кількість переглядів:
Оцінка і коментарі відвідувачів
comments powered by Disqus