Ліки від а до я  -   Хвороби  -  Калькулятор калорій  -   Магнітні бурі  -   Дієти  -  Очищення організму  -  Схуднення  -  Молочниця
Геморой  -  Лікування  -  Косметологія  -  Поради  -  Інсульт  -  Інфаркт  -  Діабет  -  Варикоз  - Вправи - Covid-19 


Хвороби








Віспа вітряна

Категорія: 

Віспа вітряна - гостра інфекційна хвороба, переважно дитячого віку, що характеризується помірною інтоксикацією, гарячкою і плямисто-папульозно-везикульозною висипкою.

Етіологія вітряної

віспи
Збудником є вірус вітряної віспи-зостер, який належить до вірусів групи герпесу. В зовнішньому середовищі швидко гине (за декілька хвилин).

Епідеміологія вітряної віспи


Джерелом інфекції є людина, хвора на вітряну віспу, рідше - на оперізуючий герпес, з моменту появи везикул і до 5-го дня після виникнення останнього елемента висипки. Механізм передачі повітряно-крапельний. Сприйнятливість загальна; хворіють в основному діти, навіть з дня народження.

Патогенез вітряної віспи


Потрапивши в організм крізь дихальні шляхи, вірус укорінюється в епітеліальних клітинах слизової оболонки, проникає в кров і фіксується в шкірі, де викликає патологічні зміни. Внаслідок вірусемії та алергічної перебудови виникають гарячка та інші загальні прояви інфекції; анергізуюча дія вірусу спричинює підвищення сприйнятливості до інших інфекцій. Після хвороби залишається сталий імунітет.

Клініка вітряної віспи


Тривалість інкубаційного періоду 10-23 дні. Захворювання починається гостро з висипання і гарячки, яка тривас 2-5 днів (при рясних і тривалих висипаннях - довше). У дорослих часто відзначаються продромальні явища - біль голови, зниження апетиту, млявість, нудота, блювання, біль у попереку, гарячка. Перші висипання з'являються на шкірі обличчя і волосистої частини голови, а також на тулубі і кінцівках; їх майже не буває на долонях і підошвах. Підсипання можливі протягом тижня. Елементи висипки проходять ряд стадій розвитку: спочатку виникають червоні або рожеві плями, котрі за декілька годин перетворюються в папули, а потім - у везикули, які наповнені прозорим вмістом, що згодом мутніє, підсихає, утворюючи коричневі кірочки, і за 6-8 днів відпадає, не залишаючи сліду. Везикула однокамерна, часто оточена червоним вінчиком, розташована на неінфільтрованій шкірі. Оскільки висипка з'являється нерівномірно, то на тому самому місці спостерігаються різні елементи (поліморфізм). Висипання супроводжуються свербінням. Везикули можуть нагноюватись.
Одночасно з висипанням на шкірі з'являється енантема на слизовій оболонці ротової порожнини, іноді на кон'юнктивах і статевих органах, а далі везикули, після проривання яких утворюються ерозії.
При дослідженні крові виявляють лейкопенію, зсув лейкоцитарної формули вліво.
Можливі атипові форми вітрянки - бульозна, геморагічна, гангренозна, генералізована (з ураженням внутрішніх органів), рудиментарна.
Ускладнення: різні форми піодермії, пневмонія, енцефаліт, міокардит, несправжній круп, лімфаденіт, бешиха.

Діагностика вітряної віспи


Діагностика в типових випадках грунтується на клінічних даних. Із специфічних методів застосовують виявлення вірусу (тілець Арагана) у вмісті везикул срібленням за Морозовим або за допомогою імунофлюоресцентного методу, а також серологічні дослідження - РЗК із специфічним антигеном.
Диференціювати необхідно від стрептодермії, везикульозного рикетсіозу, герпетичної інфекції, оперізуючого герпесу, хвороб групи віспи.
Лікування. Хворого, як правило, лікують вдома; при тяжкому перебігу хвороби та ускладненнях, а також за епідпоказаннями госпіталізують у мельцеровський бокс інфекційного стаціонару.
В гострий період хвороби показані ліжковий режим, обробка елементів висипань розчинами калію перманганату або брильянтового зеленого; в очі закапують 20 % розчин сульфацил-натрію. Обов'язкове полоскання рота після їди. При тяжкому перебігу вводять імуноглобулін, реаферон внутрішньом'язово. Застосовують полівітаміни, десенсибілізуючі та симптоматичні засоби. При гнійних ускладненнях призначають антибіотики.

Профілактика вітряної віспи


На кожний випадок хвороби подають термінове повідомлення в СЕС. Дітей дошкільного віку, які спілкувалися з хворим на вітряну віспу або оперізуючий герпес і раніше не хворіли, не допускають у дитячі заклади з 11-го по 21-й день контакту, за ними встановлюють медичний нагляд. Ослабленим дітям вводять імуноглобулін. Ізоляцію припиняють через 5 днів після появи останнього елемента висипки. Приміщення, де перебуває хворий, старанно провітрюють, щодня проводять вологе прибирання. Інші методи дезінфекції не потрібні.
Кількість переглядів:
Оцінка і коментарі відвідувачів
comments powered by Disqus