Ліки від а до я  -   Хвороби  -  Калькулятор калорій  -   Магнітні бурі  -   Дієти  -  Очищення організму  -  Схуднення  -  Молочниця
Геморой  -  Лікування  -  Косметологія  -  Поради  -  Інсульт  -  Інфаркт  -  Діабет  -  Варикоз  - Вправи - Covid-19 


Ліки та препаратиЯрина

Шерінг АГ, Німеччина


Інструкція


Загальна характеристика:

основні фізико-хімічні властивості: таблетки, вкриті оболонкою, світло-жовтого кольору, на одному боці яких витиснені літери DO у правильному шестикутнику;

склад: 1 таблетка містить етинілест радіолу 0,03 мг та дроспіренону 3 мг;

допоміжні речовини: лактози моногідрат, крохмаль кукурудзяний, крохмаль кукурудзяний же латинізований, полівідон 25000, магнію стеарат, гідроксипропілм етилцелюлоза, макрогол 6000, тальк, титану діоксид, заліза оксид (пігмент жовтий).

Форма випуску. Таблетки, вкриті оболонкою.

Фармакотерапевтична група. Гормони статевих залоз та препарати, які застосовують при патології статевої сфери. Гормональні контрацептиви для системного застосування.

Код АТС: GО 3А A12.

Фармакологічні властивості.

Фармокодинаміка. Протизаплідна дія комбінованих пероральних контрацептивів (КПК) базується на взаємодії різних чинників, найважливішими з яких є пригнічення овуляції і зміна церві кальної секреції. Окрім захисту від вагітності, КПК мають ще низку позитивних ефектів, котрі враховуються при виборі методу контролю народжуваності. Менструальний цикл стає регулярнішим, менструація менш болючою, а кровотеча зменшується. Останнє може знизити частоту виникнення залізо дефіцитної анемії.

Крім контрацептивних, дроспіренон має й інші позитивні властивості, зокрема антимінералокортикоїдну активність, за рахунок якої попереджається підвищення маси тіла та інші симптоми, пов'язані із затримкою рідини. Він протидіє затримці натрію, що обумовлена естрогенами, забезпечуючи дуже добру переносимість та поліпшення стану при передменструальному синдромі. У комбінації з етинілестрадіолом дроспіренон виявляє позитивний вплив на ліпідний профіль, підвищуючи вміст ліпопротеїдів високої щільності. Дроспіренон має анти андроген ну дію, що виявляється позитивним впливом на шкіру, зменшенням акне та продукції шкірного сала. Також дроспіренон не протидіє обумовленому етинілестрадіолом збільшенню рівня глобуліну, який зв'язує статеві стероїди (ГЗСС), що є корисним для зв'язування та інактивації ендогенних андрогенів.

Дроспіренон не має жодної з андрогенної, естрогенної, глюкокортикоїдної та антиглюкокортикоїдної активностей, що в комбінації з антимінералокортикоїдними та анти андроген ними властивостями вказує на подібність фармакологічного та біохімічного профілю дроспіренону до натурального гормону прогестерону. Існують докази зниження ризику раку ендометрію та яєчників при застосуванні КПК. Доведено, що при вживанні високо дозованих КПК (50 мкг етинілест радіолу) знижується ризик виникнення кіст яєчників, запальних захворювань тазових органів, доброякісних захворювань молочних залоз та позаматкової вагітності. Чи стосується це низько дозованих КПК, остаточно не встановлено.

Дані до клінічних досліджень не вказують на існування особливого ризику для людського організму на підставі стандартних досліджень токсичності при багаторазовому прийманні, генотоксичності, канцерогенної дії та токсичності при репродукції. Проте слід брати до уваги, що статеві стероїди можуть сприяти росту попередньо існуючих певних гормонозалежних тканин та пухлин.

Фармакокінетика

Дроспіренон

Всмоктування

Перорально прийнятий дроспіренон швидко і повністю всмоктується. Пікова концентрація у сироватці, що складає 37 нг/мл, досягається приблизно через 1-2 години після одноразового перорального приймання. Біодоступність дорівнює приблизно 76-85%. Одночасне приймання їжі не впливає на біодоступність.

Розподіл

Дроспіренон зв'язується з сироватковим альбуміном, при цьому не з'єднується із глобуліном, що зв'язує статеві стероїди (ГЗСС), та кортикоїдозв'язуючим глобуліном (КЗП). Тільки 3-5% його загальної кількості в сироватці присутні у вільному стані, 95-97% неспецифічно зв’язується з альбуміном. Спричинене етинілестрадіолом підвищення ГЗСГ не впливає на зв'язування дроспіренону з сироватковими протеїнами. Середній об'єм розподілу дроспіренону складає 3,7-4,2 л/кг.

Метаболізм

Дроспіренон повністю метаболізується. Головними метаболітами в плазмі є кислотні форми дроспіренону, що утворюються при відкритті лак тонового кільця, та 4,5-дигідро-дроспіренон-3-сульфат, обидва з яких формуються без залучення системи Р 450.

У незначній кількості дроспіренон метаболізується цитохромами Р 450 ЗА 4 (дані іn vitro). Швидкість кліренсу дроспіренону із сироватки складає приблизно 1,2-1,5 мл/хв/кг. Прямої взаємодії дроспіренону та ентинілест радіолу не виявлено.

Виведення з організму

Концентрація дроспіренону у сироватці зменшується у дві фази. Кінцева фаза характеризується періодом напів виведення, що складає приблизно 31 год. Дроспіренон не виділяється у незмінній формі. Виділяються метаболіти з сечею та жовчю у співвідношенні від 1,2 до 1,4. Період напів виведення метаболітів з сечею та калом складає приблизно 1,7 дня.

Стан рівноваги

На фармакокінетику дроспіренону не впливає концентрація глобуліну, що зв'язує статеві стероїди (ГЗСС). Після щоденного приймання концентрація препарату у сироватці збільшується у два-три рази, досягаючи рівноважної концентрації протягом другої половини циклу приймання.

Етинілестрадіол

Всмоктування

При пероральному введенні етинілестрадіол швидко і повністю всмоктується. Пікова сироваткова концентрація, що дорівнює 54-100 пкг/мл, досягається протягом 1 - 2 годин. Під час адсорбції і першого проходження через печінку етинілестрадіол значно метаболізується, що призводить до того, що середня біодоступність складає приблизно 45% із суттєвою внутрішньо видовою варіацією 20-65%. Одночасне приймання їжі зменшує біодоступність етинілест радіолу приблизно у 25% досліджуваних, при незмінній у решти.

Розподіл

Етинілестрадіол міцно, але не специфічно зв'язується із альбумінами сироватки (приблизно 98%) та індукує збільшення концентрації ГЗСС у сироватці. Уявний об'єм розподілу дорівнює приблизно 2,8-8,6 л/кг.

Метаболізм

Етинілестрадіол метаболізується, головним чином, шляхом гідроксилювання ароматичного кільця з утворенням широкого спектру гідроксильованих та м етильованих метаболітів, які присутні у вільному стані та як кон'югати з глюкуронідами та сульфатами. Кліренс коливається в межах 2,3 до 7 мл/хв/кг.

Виведення з організму

Етинілестрадіол не виводиться у незмінній формі, його концентрація знижується у дві фази. Метаболіти етинілест радіолу виводяться з сечею та жовчю у співвідношенні 4:6. Період напів виведення метаболітів складає майже 1 день.

Стан рівноваги

Стан рівноваги досягається у другій половині циклу приймання препарату, коли концентрація етинілест радіолу в сироватці вища на 40-110% у порівнянні з одноразовою дозою.

Показання для застосування.

Пероральна контрацепція з додатковими перевагами, особливо для жінок з такими гормонозалежними симптомами затримки рідини, як набряклість або збільшення маси тіла, а також для жінок з акне та себореєю.

Спосіб застосування та дози.

Як приймати препарат Ярина

Таблетки слід приймати щоденно згідно з порядком, зазначеним на блістері, приблизно в один і той самий час, запиваючи невеликою кількістю рідини. Препарат приймають по 1 таблетці/добу протягом 21 дня. Приймання таблеток з кожної наступної упаковки слід розпочинати після закінчення 7-денної перерви у прийманні препарату, під час якої зазвичай відбувається менструальноподібна кровотеча. Як правило, вона починається на 2-3-й день після приймання останньої таблетки і може не закінчитися до початку приймання таблеток з наступної упаковки.

Як починати приймання препарату Ярина

Гормональні контрацептиви у попередній період (минулий місяць) не використовувались.

Приймання таблеток слід розпочинати у перший день природного циклу жінки (тобто в перший день менструальної кровотечі). Можна почати приймання і з 2-5 го дня, проте в такому випадку в першому циклі рекомендується додатково використовувати бар'єрний метод контрацепції протягом перших 7 днів приймання препарату.

Перехід з іншого комбінованого перорального контрацептиву (КПК).

Бажано, щоб жінка почала приймання таблеток Ярини наступного дня після приймання останньої активної таблетки попереднього КПК, але не пізніше, як наступного дня після перерви у прийманні таблеток або після приймання таблеток плацебо її попереднього КПК.

Перехід з методу, що базується на застосуванні лише прогестагену (міні-пілі, ін'єкції, імпланти) або внутрішньо маткової системи з прогестагеном.

Жінка може розпочати приймання препарату Ярина в будь-який день після припинення приймання міні-пілі (у випадку імпланту або внутрішньо маткової системи – в день їх видалення, у випадку ін'єкції - замість наступної ін'єкції). Однак у всіх випадках рекомендується додатково використовувати бар'єрний метод контрацепції протягом перших 7 днів приймання препарату.

Після аборту в першому триместрі вагітності.

Жінка може починати прийом препарату Ярина одразу ж проведення аборту. У такому випадку в неї немає необхідності застосовувати додаткові засоби контрацепції.

Після пологів або аборту в другому триместрі.

У випадку годування груддю, див. підрозділ Вагітність та лактація.

Жінкам необхідно рекомендувати розпочинати приймання препарату Ярина з 21-28-го дня після пологів або аборту в другому триместрі вагітності. Якщо жінка пізніше починає приймання таблеток слід рекомендувати додатково використовувати бар'єрний метод контрацепції протягом перших 7 днів приймання таблеток. Проте, якщо статевий акт уже відбувся, то перед початком використання КПК слід виключити можливу вагітність або жінці слід дочекатися першої менструації.

Що робити у випадку пропуску приймання таблетки

Якщо запізнення в прийманні таблетки не перевищує 12 годин, протизаплідна дія препарату не знижується. Пропущену таблетку треба прийняти одразу, як тільки це з'ясувалося. Наступну таблетку з цієї упаковки слід приймати у звичний час.

Якщо запізнення з прийманням забутої таблетки перевищує 12 годин контрацептивний захист може знизитися. У такому разі можна керуватися двома основними правилами:

Перерва у прийманні таблеток ніколи не може складати більше, ніж 7 днів.

Адекватне пригнічення системи гіпоталамус-гіпофіз-яєчники досягається безперервним прийманням таблеток протягом 7 днів.

Відповідно до цього у повсякденному житті слід керуватися нижчезазначеними рекомендаціями:

1 -й тиждень

Жінка повинна прийняти останню пропущену таблетку якомога швидше, навіть якщо доведеться прийняти дві таблетки одночасно. Після цього вона продовжує приймати таблетки у звичний час. Крім того, протягом наступних 7 днів слід використовувати бар'єрний метод контрацепції, наприклад презерватив. У разі, якщо у попередні 7 днів відбувся статевий акт, слід враховувати можливість виникнення вагітності. Чим більше таблеток пропущено і чим ближче перерва у прийманні препарату, тим більший ризик вагітності.

2-й тиждень

Жінка повинна прийняти останню пропущену таблетку якомога швидше, навіть, якщо доведеться прийняти дві таблетки одночасно. Після цього вона продовжує приймати таблетки у звичний час. За умови, що жінка правильно приймала таблетки протягом 7 днів перед пропуском, немає необхідності використовувати додаткові протизаплідні засоби. В іншому разі або при пропуску більше однієї таблетки, рекомендується додатково використовувати бар'єрний метод контрацепції протягом 7 днів.

3-й тиждень

Ризик зниження надійності зростає при наближенні перерви у прийманні таблеток. Однак при дотриманні схеми приймання таблеток можна уникнути зниження контрацептивного захисту. Якщо дотримуватися одного з нижченаведених варіантів, то не виникне необхідності використовувати додаткові контрацептивні засоби за умови правильного приймання таблеток протягом 7 днів до пропуску. Якщо це не так, рекомендується дотримуватися першого з нижченаведених варіантів і використовувати додаткові застережні методи протягом наступних 7 днів.

Жінка повинна прийняти останню пропущену таблетку якомога швидше, навіть якщо доведеться прийняти дві таблетки одночасно. Після цього вона продовжує приймати таблетки у звичний час. Таблетки з наступної упаковки слід почати приймати одразу ж після закінчення попередньої, тобто не повинно бути перерви між упаковками. Малоймовірно, що у жінки почнеться менструальноподібна кровотеча до закінчення приймання таблеток з другої упаковки, хоча під час приймання таблеток може спостерігатися кровомазання або проривна кровотеча.

Жінці можна також порадити припинити приймання таблеток з поточної упаковки. В такому разі перерва у прийманні препарату повинна складати 7 днів, включаючи дні пропуску таблеток; приймання таблеток слід почати з наступної упаковки.

Якщо жінка пропустила приймання таблеток, і у неї відсутня менструальноподібна кровотеча під час першої звичайної перерви у прийманні препарату, слід розглянути ймовірність вагітності.

Рекомендації у випадку розладів з боку шлунково-кишкового тракту

У випадку тяжких розладів з боку шлунково-кишкового тракту можливе неповне всмоктування препарату; у такому разі слід застосовувати додаткові засоби контрацепції.

Якщо протягом 3-4 годин після приймання таблетки сталося блювання, доцільно скористатися рекомендаціями щодо пропуску приймання таблетки. Якщо жінка не хоче змінювати свою звичайну схему приймання препарату, їй необхідно прийняти додаткову таблетку (и) з іншої упаковки.

Як змінити час виникнення менструації або як затримати менструацію

Щоб затримати менструацію, жінці слід продовжувати приймати таблетки Ярини з нової упаковки і не робити перерви у прийманні препарату. За бажання термін приймання можна продовжити аж до закінчення другої упаковки. При цьому можуть спостерігатися проривна кровотеча або кровомазання. Звичайне приймання препарату Ярина відновлюється після 7-денної перерви у прийманні таблеток.

Щоб змістити час настання менструації на інший день тижня, рекомендується скоротити перерву в прийманні таблеток на стільки днів, на скільки бажано. Слід зазначити, що чим коротшою буде перерва, тим частіше спостерігається відсутність менструальноподібної кровотечі та проривна кровотеча або кровомазання протягом приймання таблеток з другої упаковки (як і у випадку затримки настання менструації).

Побічна дія.

Будь ласка зверніть увагу на інформацію, описану в розділі Особливості застосування.

Повідомлялося про інші небажані ефекти при застосуванні КПК, однак їх зв'язок з прийманням КПК не був ані підтверджений, ані спростований:

Органи та системи Часті
(≥ 1/100) Нечасті
(≥1/1000 і (< 1/1000)
Органи зору Непереносимість контактних лінз
Шлунково-кишковий тракт Нудота, абдомінальний біль Блювання, діарея
Імунна система Гіпер чутливість
Обстеження Збільшення маси тіла Зменшення маси тіла
Обмін речовин та порушення харчування Затримка рідини
Нервова система Головний біль Мігрень
Психічні розлади Пригнічений настрій, зміна настрою Зниження лібідо Підвищення лібідо
Репродуктивна система та молочні залози Болючість молочних залоз, відчуття їх напруженості Збільшення молочних залоз Зміни вагінальної секреції, поява секреції з молочних залоз
Шкіра та підшкірна клітковина Висип, кропив’янка Вузлувата еритема, ексудативна мультиформна еритема

Протипоказання.

Комбіновані пероральні контрацептиви (КПК) не повинні використовуватися за наявності жодного з нижчезазначених станів або захворювань. У разі, якщо будь-який з цих станів або захворювань виникає вперше під час застосування КПК, прийом препарату слід негайно припинити.

Венозні або артеріальні тромботичні/тромбоемболійні явища (наприклад, тромбоз глибоких вен, легенева емболія, інфаркт міокарда) або церебро-васкулярний розлад нині або в анамнезі.

Наявність нині або в анамнезі продромальних симптомів тромбозу (наприклад, транзиторна ішемічна атака, стенокардія).

Мігрень із фокальними неврологічними симптомами в анамнезі.

Цукровий діабет з ураженням судин.

Наявність тяжких або множинних факторів ризику щодо венозного або артеріального тромбозу також може стати протипоказанням (див. розділ Особливості застосування).

Панкреатит нині або в анамнезі, якщо він пов’язаний з тяжкою гіпертри гліцеридемією.

Наявність нині або в анамнезі тяжких захворювань печінки, доки показники функції печінки не повернуться до нормальних значень.

Ниркова недостатність тяжкого ступеня або гостра ниркова недостатність.

Наявність нині або в анамнезі пухлин печінки (доброякісних або злоякісних).

Відомі або підозрювані злоякісні пухлини (наприклад, статевих органів або молочних залоз), що є залежними від статевих гормонів.

Вагінальна кровотеча нез’ясованої етіології.

Відома чи підозрювана вагітність.

Підвищена чутливість до діючих речовин або до будь-якого з компонентів препарату.

Передозування.

До цього часу немає жодних даних клінічних досліджень щодо передозування таблеток Ярини.

Не було ніяких повідомлень про серйозні несприятливі ефекти від передозування під час до клінічних досліджень. На підставі загальних даних про застосування комбінованих пероральних контрацептивів виділяють такі симптоми, що можуть спостерігатись при передозуванні: нудота, блювання, а у молодих дівчат - незначна кровотеча з піхви. Жодних антидотів не існує, лікування повинно бути симптоматичним.

Особливості застосування.

За наявності будь-якого із зазначених нижче станів/факторів ризику користь від застосування КПК повинна бути виважена проти можливого ризику з урахуванням індивідуальних особливостей кожної пацієнтки та обговорена з жінкою до того, як вона вирішить приймати КПК. При загостренні, погіршенні або першому виникненні будь-якого із зазначених нижче станів або факторів ризику жінці рекомендується звернутися до лікаря. Лікар повинен прийняти рішення, чи слід припинити застосування КПК.

Циркуляторні порушення

На підставі результатів епідеміологічних досліджень припускається існування зв’язку між застосуванням КПК та підвищенням ризику виникнення венозних та артеріальних тромботичних і тромбоемболічних захворювань, таких як інфаркт міокарда, інсульт, тромбоз глибоких вен та емболія легеневої артерії. Наведені стани виникають рідко.

Венозна тромбоемболія (ВТЕ), що проявляється у вигляді венозного тромбозу та/або легеневої емболії, може виникнути при використанні будь-якого КПК. Ризик виникнення венозної тромбоемболії є найвищим протягом першого року застосування КПК. Частота ВТЕ у жінок, які приймають пероральні контрацептиви з низькою дозою естрогенів (< 0,05 мг етинілест радіолу) становить до 4 випадків на 10000 жінок/рік порівняно з 0,5-3 випадками на 10000 жінок/рік у тих жінок, які не використовують пероральні контрацептиви. Частота ВТЕ, асоційована з вагітністю, складає 6 випадків на 10000 жінок/рік.

Надзвичайно рідко повідомлялось про виникнення тромбозу в інших кровоносних судинах, наприклад артеріях і венах печінки, нирок, мезентеріальних судинах, судинах головного мозку або сітківки у жінок, які застосовують КПК. Стосовно зв'язку цих ускладнень з використанням КПК єдиної думки не існує.

Симптомами венозних або артеріальних тромботичних/тромбоемболічних явищ або церебро-васкулярного розладу можуть бути: однобічний біль у нижніх кінцівках або їх набряк; раптовий сильний біль у грудях, що може віддавати в ліву руку; раптова задишка; кашель, що раптово почався; будь-який незвичний, сильний, тривалий головний біль; раптове зниження або повна втрата зору; диплопія; порушення мовлення або афазія; вертиго; колапс з парціальним епілептичним нападом або без нього; слабкість або дуже виражене раптове оніміння одного боку або однієї частини тіла; порушення моторики; ² гострий² живіт.

Фактори, що підвищують ризик виникнення венозних або артеріальних тромботичних/тромбоемболічних явищ або церебро-васкулярного розладу:

вік;

паління (при інтенсивному палінні ризик зростає з віком, особливо у жінок після 35 років);

сімейний анамнез (наприклад, випадки венозної або артеріальної тромбоемболії у братів чи сестер або батьків у відносно ранньому віці). Якщо підозрюється спадкова схильність, перед вирішенням питання про використання будь-якого КПК, жінка повинна бути направлена на консультацію до відповідного фахівця;

ожиріння (індекс маси тіла більше 30 кг/м2);

дисліпопротеїнемія;

гіпертензія;

мігрень;

захворювання клапанів серця;

фібриляція передсердь;

тривала іммобілізація, радикальні хірургічні втручання, будь-які хірургічні операції на нижніх кінцівках, значні травми. В цих випадках рекомендується припинити використання КПК (при планових операціях якнайменше за чотири тижні до її проведення) і не починати знову його приймання раніше 2 тижнів після повної ре мобілізації.

Немає єдиної думки щодо можливої ролі варикозних вен і поверхневого тромбофлебіту у розвитку венозної тромбоемболії.

Необхідно брати до уваги підвищення ризику розвитку тромбоемболії у післяпологовому періоді.

До інших захворювань, які можуть бути пов’язані з серйозними циркуляторними розладами, належать: цукровий діабет; системний червоний вовчак; гемолітичний уремічний синдром; хронічні запальні захворювання кишечнику (хвороба Крона або виразковий коліт) та серпоподібно-клітинна анемія.

Підвищення частоти випадків виникнення мігрені або її загострення під час використання КПК (що може бути продромальним симптомом порушення мозкового кровообігу) може вимагати термінового припинення використання КПК.

Біохімічні показники, які можуть бути характерними при спадковій або набутій схильності до венозних або артеріальних тромбозів включають: резистентність до активованого протеїну С (АРС), гіпергомо цистеїнемію, дефіцит анти тромбіну ІІІ, дефіцит протеїну С, дефіцит протеїну S, антифосфоліпідні антитіла (антикардіоліпінові антитіла).

Аналізуючи співвідношення ризик/користь, лікар повинен враховувати той факт, що адекватне лікування станів, про які згадувалося вище, може знижувати пов’язаний з ними ризик виникнення тромбозів, а також і те, що ризик виникнення тромбозів, асоційованих з вагітністю, вищий, ніж при використанні низько дозованих КПК (<0,05 мг етинілест радіолу).

Пухлини

Найважливіший фактор ризику розвитку раку шийки матки є персистенція папілома вірусу. Результати деяких епідеміологічних досліджень вказують на додаткове підвищення ризику розвитку раку шийки матки при довго тривалому використанні КПК, проте це твердження все ще суперечливе, оскільки остаточно не з’ясовано, наскільки результати досліджень враховують супутні фактори ризику, наприклад, взяття мазка з шийки матки та статеву поведінку, включаючи застосування бар’єрних методів контрацепції.

Мета-аналіз на підставі 54 епідеміологічних досліджень вказує на незначне підвищення відносного ризику (ВР = 1,24) розвитку раку молочної залози у жінок, які застосовують КПК. Цей підвищений ризик поступово зникає протягом 10 років після закінчення приймання КПК. Оскільки рак молочної залози у жінок молодше 40 років зустрічається рідко, збільшення кількості випадків діагностики раку молочної залози у жінок, що використовують у даний час або нещодавно використовували КПК, є незначним щодо загального ризику раку молочної залози. Результати даних досліджень не надають доказів існування причинного взаємозв’язку. Підвищення ризику може бути обумовлене як більш ранньою діагностикою раку молочної залози у жінок, які використовують КПК, так і біологічною дією КПК або поєднанням обох факторів. Відзначено тенденцію, що рак молочної залози, виявлений у жінок, які коли-небудь приймали КПК, клінічно менш виражений, ніж у тих, хто ніколи не вживав КПК.

У поодиноких випадках у жінок, які застосовують КПК, спостерігалися доброякісні, а ще рідше – злоякісні пухлини печінки, які у поодиноких випадках призводили до небезпечної для життя внутрішньочеревної кровотечі. У разі виникнення скарг на сильний біль в епігастральній ділянці, збільшення печінки або ознаки внутрішньочеревної кровотечі при диференційній діагностиці слід враховувати можливість наявності пухлини печінки у жінок, які приймають КПК.

Інші стани

У пацієнток з нирковою недостатністю може знижуватися здатність до виведення калію. У ході клінічного дослідження було виявлено, що прийом дроспіренону не впливає на концентрацію калію в сироватці у пацієнток з нирковою недостатністю легкого і середнього ступеня тяжкості. Ризик розвитку гіперкаліємії теоретично можливий тільки в тій групі пацієнток з нирковою недостатністю, в яких концентрація калію в сироватці до лікування знаходилася у верхніх межах контрольного діапазону, і які додатково приймають калійзберігаючі препарати.

Жінки з гіпертри гліцеридемією або сімейним анамнезом цього порушення становлять групу ризику розвитку панкреатиту при вживанні КПК.

Хоча повідомлялося про незначне підвищення артеріального тиску у багатьох жінок, що приймають КПК, клінічно значуще підвищення артеріального тиску є поодиноким явищем. Антимінералокортикоїдний ефект дроспіренону може протидіяти індукованому етинілестрадіолом підвищенню артеріального тиску, що спостерігається у жінок з нормальним артеріальним тиском, які застосовують інші комбіновані пероральні контрацептиви. Проте, якщо стійка клінічно виражена гіпертензія виникає під час приймання КПК, то буде слушним відзначити КПК та лікувати гіпертензію. Якщо це доцільно, використання КПК може бути відновлено після досягнення нормотонії за допомогою антигіпертензивної терапії.

Повідомлялось про виникнення або загострення зазначених нижче захворювань під час вагітності та при використанні КПК, але їх взаємозв'язок з використанням КПК не є остаточно з’ясованим: жовтяниця та/або свербіж, пов’язаний з холестазом, утворення жовчних каменів, порфірія, системний червоний вовчак, гемолітико-уремічний синдром, хорея Сіденгама, герпес вагітних, втрата слуху, пов’язана з отосклерозом.

При гострих або хронічних порушеннях функції печінки може виникнути необхідність припинити приймання КПК, доки показники функції печінки не повернуться до нормальних значень. При рецидиві холестатичної жовтяниці, що вперше виникла під час вагітності або попереднього застосування статевих гормонів, приймання КПК слід припинити.

Хоча КПК можуть впливати на периферійну інсулінорезистентність та толерантність до глюкози, немає даних щодо потреби змінювати терапевтичний режим у жінок з діабетом, які приймають низько дозовані КПК (що містять < 0,05 мг етинілест радіолу). Проте, жінки, які страждають на цукровий діабет, повинні бути під ретельним спостереженням протягом приймання КПК.

Хвороба Крона та виразковий коліт можуть бути пов’язані з вживанням КПК.

Іноді може виникати хлоазма, особливо у жінок з хлоазмою вагітних в анамнезі. Жінки, схильні до виникнення хлоазми, повинні уникати дії прямих сонячних променів або ультрафіолетового опромінювання під час приймання КПК.

Медичне обстеження

Перед початком або відновленням приймання препарату Ярина слід провести повне медичне обстеження та докладно вивчити анамнез пацієнтки, беручи до уваги протипоказання (розділ Протипоказання) і застереження (розділ Особливості застосування). При застосуванні КПК рекомендують періодичні обстеження. Проведення таких періодичних обстежень є важливим, оскільки протипоказання (наприклад, транзиторне порушення кровообігу і т. д.) або фактори ризику (наприклад, сімейний анамнез венозного або артеріального тромбозу) можуть вперше виникнути вже під час приймання КПК. Частота і характер цих обстежень повинні ґрунтуватися на існуючих нормах медичної практики з урахуванням індивідуальних особливостей кожної жінки, проте, як правило, особливу увагу приділяють обстеженню тазових органів, включаючи стандартний аналіз цитології шийки матки, органів черевної порожнини, молочних залоз, виміру артеріального тиску.

Необхідно попередити жінку, що пероральні контрацептиви не захищають від ВІЛ-інфекції (СНІДу) та інших захворювань, що передаються статевим шляхом.

Зниження ефективності

Ефективність комбінованих пероральних контрацептивів може знижуватись у випадку пропуску таблетки, розладів з боку шлунково-кишкового тракту або використання інших лікарських засобів.

Контроль циклу

При прийманні пероральних контрацептивів можуть спостерігатися між менструальні кров’янисті виділення (кровомазання або проривні кровотечі), особливо протягом перших кількох місяців. Зважаючи на це, обстеження при появі будь-яких між менструальних кров’янистих виділень слід проводити тільки після періоду адаптації організму до препарату, що складає приблизно три цикли.

Якщо порушення циклу продовжуються або поновлюються після декількох нормальних циклів, слід розглянути питання про негормональні причини кровотеч і провести відповідні обстеження з метою виключення наявності пухлин та вагітності. До діагностичних заходів можна включити кюретаж.

У деяких жінок може не настати менструальноподібна кровотеча під час перерви в прийманні препарату. У випадку приймання КПК відповідно до вказівок, вагітність малоймовірна. Проте, якщо приймання контрацептива відбувалось нерегулярно або якщо менструальноподібні кровотечі відсутні протягом двох циклів перед продовженням приймання КПК, необхідно виключити вагітність.

Вагітність та лактація

Препарат протипоказаний до застосування у період вагітності. У разі виникнення вагітності під час застосування Ярини, приймання препарату необхідно припинити. Проте результати епідеміологічних досліджень не вказують на підвищення ризику появи вроджених вад у дітей, які народились від жінок, що приймали КПК до вагітності, так само як і на існування тератогенної дії при ненавмисному прийманні КПК у ранні терміни вагітності.

Наявні дані щодо приймання препарату під час вагітності занадто обмежені для того, щоб дозволити зробити висновки стосовно негативного впливу Ярини на перебіг вагітності, здоров’я плоду та новонародженого. На даний час ще немає жодних відповідних епідеміологічних даних.

КПК можуть впливати на лактацію, оскільки під їх впливом може зменшуватись кількість грудного молока, а також змінюватись його склад. Зважаючи на це, КПК не рекомендується приймати при грудному вигодовуванні. Діючі речовини, що входять до складу препарату, та/або їх метаболіти у невеликих кількостях можуть виділятися з грудним молоком.

Вплив на здатність керувати автомобілем і працювати з механізмами

Не спостерігалося жодного впливу на здатність керувати автомобілем і працювати з механізмами.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами.

Взаємодія пероральних контрацептивів та інших лікарських засобів може призводити до проривної кровотечі та/або втрати ефективності контрацептива. В літературі повідомляється про нижчезазначені взаємодії.

Печінковий метаболізм: може спостерігатися взаємодія з лікарськими препаратами, що індукують мікросомальні ферменти. До них належать, наприклад, фенітоїн, барбітурати, примідон, карбамазепін, рифампіцин і можливо також окскарбазепін, топірамат, фельбамат, ритонавір, гризеофульвін та лікарські засоби, що містять звіробій. Така взаємодія може спричинювати зростання кліренсу статевих гормонів.

Взаємодія з ентерогепатичною циркуляцією: результати деяких клінічних досліджень дають припущення, що ентерогепатична циркуляція естрогенів може знижуватися при прийманні певних антибіотиків, що можуть знижувати концентрацію етинілест радіолу (наприклад, антибіотики пеніцилінового і тетрациклінового ряду).

При лікуванні будь-яким із наведених вище препаратів жінка повинна тимчасово застосовувати бар'єрний метод додатково до приймання КПК або обрати інший метод контрацепції. При лікуванні препаратами, що індукують мікросомальні ферменти, бар'єрний метод слід застосовувати протягом всього терміну лікування відповідним препаратом і ще протягом 28 днів після припинення його прийому. При лікуванні антибіотиком (за винятком римфапіцину і гризеофульвіну) бар'єрний метод слід використовувати ще протягом 7 днів після його відміни. У разі, якщо бар'єрний метод все ще застосовується, а таблетки в упаковці КПК уже закінчились, приймання таблеток з наступної упаковки слід починати без звичайної перерви.

Основні метаболіти дроспіренону в плазмі утворюються без участі системи цитохрому Р 450. Таким чином, малоймовірно, що інгібітори цієї ензимної системи впливають на метаболізм дроспіренону.

Пероральні контрацептиви можуть впливати на метаболізм інших препаратів. Зважаючи на це, можуть змінюватися концентрації діючих речовин у плазмі та тканинах (наприклад, циклоспорину).

Базуючись на результатах досліджень інгібування іn vitro та взаємодії іn vivo у жінок-добровольців, що приймали омепразол, симвастатин та мідазолам як маркерні субстанції, вплив дроспіренону у дозі 3 мг на метаболізм інших лікарських засобів є малоймовірним.

Інші види взаємодії

Теоретично, при одночасному прийманні Ярини з препаратами, що підвищують рівень калію у сироватці, концентрація калію у сироватці може зростати. До таких препаратів належать антагоністи ангіотензин-ІІ рецепторів, калійзберігаючі діуретики та антагоністи до альдостерону. Проте, у дослідженнях з оцінки взаємодії дроспіренону (в комбінації з естрадіолом) з АСЕ-інгібіторами або індометацином, не спостерігалося жодних клінічно або статистично вагомих відмінностей у концентрації калію в сироватці.

Примітка: для встановлення потенційної можливості взаємодії з лікарськими засобами, що призначаються одночасно з КПК, рекомендується ознайомитися з інструкціями для медичного застосування цих препаратів.

Вплив на результати лабораторних досліджень

Приймання контрацептивів може вплинути на результати певних лабораторних аналізів, в тому числі на біохімічні параметри функції печінки, щитоподібної залози, наднирників та нирок, показники вмісту в плазмі білків-(носіїв), таких як глобулін, що зв'язує кортикостероїди і фракції ліпідів/ліпопротеїнів, параметри вуглеводного обміну, а також параметри коагуляції і фібринолізу. Зазвичай такі зміни перебувають у межах норми. Дроспіренон спричиняє підвищення активності реніну та альдостерону в плазмі, індуковану його помірною антимінералокортикоїдною активністю.

Умови та термін зберігання. При температурі не вище 25°С у недоступному для дітей місці. Термін зберігання – 3 роки.

Умови відпуску. За рецептом.

Упаковка. Блістер з календарною шкалою, що містить 21 таблетку, вкриту оболонкою, в мішечку в картонній коробці.

Виробник. Sсhеring АG (Шерінг АГ).

Адреса. D-13342 Веrlin, Germany – Німеччина.
Кількість переглядів:
Оцінка і коментарі відвідувачів
comments powered by Disqus