Ліки від а до я  -   Хвороби  -  Калькулятор калорій  -   Магнітні бурі  -   Дієти  -  Очищення організму  -  Схуднення  -  Молочниця
Геморой  -  Лікування  -  Косметологія  -  Поради  -  Інсульт  -  Інфаркт  -  Діабет  -  Варикоз  - Вправи - Covid-19 


Хвороби








Бореліоз

Категорія: 

Бореліоз (хвороба Лайма) - інфекційна хвороба з гарячкою і ураженням шкіри, нервової та серцево-судинної системи.

Етіологія бореліозу


Збудник - окремий вид борелій.

Епідеміологія бореліозу


Це природно-осередкова інфекція, джерелом якої є дикі гризуни, домашні тварини. Від них заражаються іксодові кліщі, які можуть передати борелії людині під час укусу. Зараження відбувається переважно влітку. Сприйнятливість висока. Частіше хворіють мисливці, рибалки, тваринники, туристи, збирачі грибів і ягід, лісники.

Патогенез бореліозу


Від місця проникнення борелії мігрують у різні ділянки шкіри, печінку, селезінку, міокард, головний і спинний мозок, викликаючи запальні та дистрофічні зміни. В пізній стадії вони проникають у суглоби, спричинюючи розвиток артриту. Без лікування захворювання триває декілька років. Імунітет не стійкий.

Клініка бореліозу


Інкубаційний період - від 5 до ЗО діб. У перебігу хвороби виділяють три фази.
Перша фаза, загальнотоксична, триває до 1 міс. Її клінічна картина складається з невисокої гарячки, болю голови, в м'язах і суглобах, фарингіту, нудоти, повторного блювання. При обстеженні визначають збільшення регіонарних лімфатичних вузлів, печінки і селезінки. На шкірі в місці укусу кліща виявляють папулу та кільцеподібну еритему, яка швидко розширюється. Її центральна частина блідо-рожева, а краї - яскраво-червоні, підняті.
Друга фаза характеризується розвитком ураження нервової системи і серця, зокрема серозного менінгіту, невралгій, полірадикулоневриту, міокардиту. При дослідженні крові виявляють гіперлейкоцитоз, збільшення ШОЕ.
Для третьої фази, артритичної, яка розвивається через 6 тиж і пізніше, властиві запалення найчастіше колінних, ліктьових і міжфалангових суглобів. Вони болючі, набряклі, але без гіперемії шкіри. Прояви артриту тривають 1-2 тиж. і поволі зникають.

Діагностика бореліозу


Враховують анамнестичні (укус кліща) і клінічні дані. Борелії вдається виділити з біоптату ураженої шкіри, рідше з спинномозкової рідини та крові. За допомогою імуноферментного методу можна виявити антитіла до борелій у сироватці крові.
Диференціюють від еризипелоїду, алергічних дерматитів, кліщового енцефаліту, ревматоїдного артриту.

Лікування бореліозу


Ефективні бензилпеніцилін, еритроміцин, тетрациклін, левоміцетин. Згідно з клінічними показаннями призначають болезаспокійливі засоби, глюкокортикоїди, ібупрофен.

Профілактика бореліозу


Використовують індивідуальні методи захисту від нападу кліщів. Для їх знищення застосовують спеціальні засоби.
Кількість переглядів:
Оцінка і коментарі відвідувачів
comments powered by Disqus