Ліки від а до я  -   Хвороби  -  Калькулятор калорій  -   Магнітні бурі  -   Дієти  -  Очищення організму  -  Схуднення  -  Молочниця
Геморой  -  Лікування  -  Косметологія  -  Поради  -  Інсульт  -  Інфаркт  -  Діабет  -  Варикоз  - Вправи - Covid-19 


Хвороби








Ботулізм

Категорія: 

Ботулізм - гостра бактерійна хвороба, яка характеризується тяжким ураженням нервової системи ботулотоксином.

Етіологія ботулізму


Збудник - клостридія ботулізму, що утворює спори і дуже сильний екзотоксин. Розмножується в анаеробних умовах. Спори дуже стійкі в довкіллі; при температурі 100 °С вони гинуть лише через кілька годин, 120 °С - за ЗО хв. Під час кип'ятіння екзотоксин руйнується протягом 10 хв.

Епідеміологія ботулізму


Основним резервуаром збудника є травоїдні тварини. Людина заражається при вживанні їжі, що інфікована спорами. Захворювання найчастіше пов'язане з вживанням продуктів домашнього консервування (м'ясо, риба, салат, овочі, гриби). Дуже рідко ботулізм має ранове походження, виникає у немовлят.

Патогенез ботулізму


Ботулотоксин з їжею потрапляє до шлунка, де він не руйнується травними ферментами. Всмоктавшись у кров, він уражає нервову систему, зокрема блокує синапси. Внаслідок цього виникають паралічі різних м'язів. Особливо небезпечні розлади ковтання і дихання, що нерідко призводить до аспіраційної пневмонії і смерті.

Клініка ботулізму


Тривалість інкубаційного періоду коливається від кількох годин до 2-10 діб. Основним проявам хвороби зрідка передують нудота, блювання, біль у животі, пронос. Захворювання найчастіше починається із загального нездужання, болю голови, відчуття спраги, порушення зору. Хворі скаржаться на нечітке бачення близьких предметів, «туман» або «сітку» перед очима, двоїння. У багатьох уражених виникають сухість у роті, біль при ковтанні, здуття живота, закреп.
При обстеженні виявляють погіршання акомодації, ністагм, розширення і неоднакову величину зіниць, втрату реакції на світло, косоокість, опущення повік. Голос сиплий, може втрачатися, мова утруднена. Внаслідок ураження спинного мозку хворий відчуває стиснення грудної клітки, нестачу повітря, дихання стає поверхневим і навіть може зупинитися. При спробі ковтання рідина виливається через ніс, що обумовлено паралічем м'якого піднебіння. Часто виникає парез мімічних м'язів, внаслідок чого обличчя стає маскоподібним. Може розвинутися параліч жувальних м'язів, шиї і верхніх кінцівок. Температура тіла нормальна або субфебрильна. Пульс частий, артеріальний тиск знижений, тони серця глухі. При дослідженні крові виявляють помірний лейкоцитоз з нейтрофільним зсувом вліво.
Прогноз завжди важкий, летальність досягає 25 %. Процес видужання довгий, до півроку зберігається астенія.
Ускладнення: гостра пневмонія, токсичний міокардит, неврити.

Діагностика ботулізму


Розпізнають на основі характерної клінічної картини (порушення зору, ковтання, мови; м'язова слабість) та епідеміологічних (споживання підозрілого консервованого продукту) даних. Щоб виявити ботулотоксин, важливо зберегти і передати в лабораторію рештки спожитої їжі; ще до специфічного лікування для дослідження беруть кров, промивні води шлунка, блювотні маси, кал і сечу хворого. Ботулотоксин визначають за допомогою біологічної проби на білих мишах або гвінейських свинках. Диференціюють від харчових токсикоінфекцій, отруєння грибами, поліомієліту, дифтерії, розладів мозкового кровообігу.

Лікування ботулізму


Хворого негайно госпіталізують в інфекційний стаціонар. До цього (краще на ФАПі чи вдома) ретельно промивають шлунок і кишки 2 % розчином натрію гідрокарбонату. Призначають усередину вуглецевий, полімерний або кремнієвий сорбент.
Основним методом лікування є раннє введення специфічних протиботулінічних сироваток. За методом Безредки вводять суміш сироваток типів А та Е (по 10 000 МО) і типу В (5000 МО). З урахуванням ступеня тяжкості хвороби їх призначають повторно. Дають антибіотики, дезінтоксикаційні та серцево-судинні засоби. При розладах дихання хворих переводять у реанімаційне відділення. За реконвалесцентами встановлюють диспансерний нагляд з участю невропатолога та окуліста. Профілактика полягає у дотриманні санітарно-гігієнічних вимог до консервування продуктів. їх стерилізують в автоклавах. Зовнішньою ознакою забруднення консервів клостридіями можуть бути їх здуття і неприємний запах. Банки з бомбажем бракують. Особам, які разом з хворим вживали підозрілий продукт, з профілактичною метою вводять протиботулінічні сироватки типів А, В, Е по 1000-2000 МО внутрішньом'язово. Медичне спостереження триває 10-12 днів. Усі підозрілі продукти вилучають.
Кількість переглядів:
Оцінка і коментарі відвідувачів
comments powered by Disqus