Ліки від а до я  -   Хвороби  -  Калькулятор калорій  -   Магнітні бурі  -   Дієти  -  Очищення організму  -  Схуднення  -  Молочниця
Геморой  -  Лікування  -  Косметологія  -  Поради  -  Інсульт  -  Інфаркт  -  Діабет  -  Варикоз  - Вправи - Covid-19 


Хвороби








Лямбліоз

Категорія: 

Лямбліоз - інвазія найпростішими, що перебігає безсимптомно або викликає розлади функції дванадцятипалої кишки та інших органів травлення.

Етіологія лямбліозу


Інвазію викликають лямблії, які проходять вегетативну і цистну стадії розвитку. Цисти перетворюються на вегетативну форму головним чином у дванадцятипалій кишці під впливом травних ферментів. За допомогою присмоктувального диска лямблії чіпляються до ворсинок слизової оболонки. Частина паразитів потрапляє у нижні відділи кишок, де не знаходить сприятливих умов для існування, перетворюється на цисти і виділяється назовні.

Епідеміологія лямбліозу


Джерелом паразитів є хвора людина або лямбліоносій. У розповсюдженні лямблій активну роль відіграє персонал дитячих закладів і особливо харчоблоків. Зараження відбувається через рот, з харчовими продуктами і водою, а також через забруднені руки, побутові речі. В дитячих садках і яслах цисти лямблій часто знаходять при обстеженні санвузлів, іграшок, майданчиків.
Найчастіше заражаються діти віком 1,5-4 років (20-50 %). У дорослих лямблії знаходять у 2-4 рази рідше, переважно у хворих з дисфункцією кишок та шлунка. Частота зараження вища влітку і восени.

Патогенез лямбліозу


Здебільшого інвазія перебігає безсимптомно. Ознаки хвороби з'являються при дуже масивній інвазії та зниженій опірності організму. Інтенсивне розмноження лямблій на слизовій оболонці у верхніх відділах кишок спричинює порушення пристінкового травлення і всмоктування, стимулює розмноження мікрофлори.
Частіше розвиваються моторні та ферментативні порушення дванадцятипалої кишки, рідше - запалення. В патологічний процес можуть залучатися інші відділи травного каналу, жовчні протоки і міхур, підшлункова залоза. Але безпосередньо на ці органи лямблії не діють, у жовчі вони швидко гинуть. Можливість внутрішньотканинного паразитування лямблій не доведена.

Клініка лямбліозу


Розрізняють безсимптомне лямбліоносійство та лямбліоз як хворобу. У 90 % дітей з інвазією будь-яких ознак хвороби виявити не вдається. У решти мають місце різні, частіше слабкі зміни, при обстеженні виявляють інші захворювання.
У разі розвитку хвороби діти скаржаться на нудоту, слабкий тупий або переймистий біль у животі, зниження апетиту, здуття живота. Час від часу їх непокоять бурчання в животі і пронос, рідше закреп. При тривалій хворобі відзначаються частий біль голови, безсоння, швидка розумова і фізична стомлюваність. Обличчя бліде, є ознаки вегетосудинної дистонії. Під час пальпації надчерев'я спостерігається незначна болючість.
При обстеженні хворого виявляють дискінезію кишок, жовчних проток і міхура за гіпертонічним типом, а з часом й за гіпотонічним, може приєднуватися бактерійний холецистохолангіт. Підвищується або знижується шлункова секреція, пригнічується зовнішньосекреторна функція підшлункової залози.
Ускладнення: бактерійні дуоденіт, ентерит, холецистохолангіт.

Діагностика лямбліозу


Діагностика грунтується на виявленні цист у свіжому калі і вегетативних форм лямблій у дуоденальному вмісті при мікроскопії. Дослідження доцільно провести 3-5 разів з проміжками 1-2 дні. Розглядають нативні мазки і препарати, пофарбовані розчинами Люголя й еозину. Використовують також інші методи.
Диференціальну діагностику проводять з метою виключення дизентерії, сальмонельозу, амебіазу, гельмінтозів, синдрому мальабошбції, хронічного гастродуоденіту.

Профілактика лямбліозу


Профілактика полягає у дотриманні санітарно-гігієнічних правил у сім'ї і дитячих колективах. Важливо мити руки після туалету і перед їдою. Воду треба кип'ятити, овочі та фрукти ретельно мити і ошпарювати окропом. Необхідно проводити щоденне вологе прибирання приміщень дитячих закладів. Для дезінфекції використовують розчини хлораміну Б, лізолу, натрію метасилікату.
Кількість переглядів:
Оцінка і коментарі відвідувачів
comments powered by Disqus