Ліки від а до я  -   Хвороби  -  Калькулятор калорій  -   Магнітні бурі  -   Дієти  -  Очищення організму  -  Схуднення  -  Молочниця
Геморой  -  Лікування  -  Косметологія  -  Поради  -  Інсульт  -  Інфаркт  -  Діабет  -  Варикоз  - Вправи - Covid-19 


Хвороби








Нейродерміт (нейродерміт атопічний, дерматит атопічний)

Категорія: 

Нейродерміт (нейродерміт атопічний, дерматит атопічний) - спадково обумовлена хронічна хвороба. Чинники, що сприяють виникненню захворювання: спадкова схильність (у 60-90 % дітей), у дітей до 3 років - уживання харчових алергенів (бульйони, яйця, риба, мед, цитрусові, суниці, полуниці, гриби та ін.), фокальні інфекції, лікарські засоби, щеплення. У таких дітей після 2-З років з'являється підвищена чутливість до побутових алергенів (домашній пил), одягу із вовни, пуху, синтетичних матеріалів, а також до запахів. Певну роль відіграють порушення функцій нервової, ендокринної, гепатобіліарної систем, травного каналу. Розрізняють дифузний і обмежений нейродерміт.

Дифузний нейродерміт


Залежно від віку хворого і особливостей перебігу хвороби виділяють З її стадії. І стадія (у дітей віком від 3 міс до 2 років) часто розвивається в результаті трансформації дитячої екземи і характеризується яскраво виявленими запальними явищами. Вогнища локалізуються переважно на обличчі, шиї, згинальних поверхнях кінцівок та інших ділянках. З'являються еритематозно-сквамозні червоного кольору вогнища, на поверхні яких виникають міліарні ексудативні папули, іноді уртикарні елементи. Спостерігаються багато розчухів, тріщин, кров'яних кірочок; характерна сильна сверблячка. Згодом вогнища ущільнюються. Малюнок шкіри посилений. Можливе приєднання вторинної інфекції (імпетиго, фолікуліти, фурункули). II стадія триває приблизно від віку 2 років до пубертатного періоду. Еритематозно-сквамозні вогнища мають підгострий характер, блідо-червоного кольору із синюшно-бурим відтінком; з віком переважають інфільтративно-набрякові великі бляшки із потовщеною шкірою і посиленим малюнком (ліхеніфікація). Межі вогнищ нечіткі, на поверхні їх спостерігаються лущення, тріщини, розчухи, кров'яні кірочки. Шкіра бліда, місцями гіпо- і гіперпігментовані плями, згодом формуються полігональні, лискучі, щільні папули. Вогнища локалізуються переважно в складках. Рецидиви тривалі, ремісії короткі. III стадія розвивається в пубертатний період і у дорослих. Вона відрізняється переважанням хронічного запального процесу з явищами ліхеніфікацїї, ліхеноїдних папул. Уражаються в основному обличчя, верхня половина тулуба, кінцівки. Характерні сухість шкіри, зниження пото- і саловиділення, білий дермографізм, що свідчить про схильність до спазму судин шкіри. У хворих на нейродерміт підвищується чутливість до укусів комах, дії антибіотиків, сульфаніламідних препаратів. Характерні поєднання із респіраторною алергією (астматичний бронхіт, бронхіальна астма, вазомоторний риніт), сезонний перебіг з рецидивами в осінньо-зимовий період і поліпшенням влітку.

Обмежений нейродерміт


Характерна локалізація - задня і бокова поверхні шиї, ділянки ліктьових і підколінних згинів, промежина, зовнішні статеві органи, внутрішня поверхня стегон, гомілки. Виникає сильна сверблячка, яка посилюється увечері і вночі. Шкіра в цих місцях набуває рожево-бурого відтінку, ущільнюється, з'являються полігональні, плоскі, блискучі папули, згодом висівкоподібне лущення, розчухи, кров'яні кірочки. У випадках значного розвитку захворювання вогнища мають три зони: в центрі вогнища спостерігається зона ліхеніфікації, далі - зона лискучих папул і по периферії - зона гіперпігментації.

Лікування нейродерміту


Виключення із раціону харчових алергенів, санація хронічних вогнищ інфекції, порушень функції травного каналу. У випадках дифузного нейродерміту показані цинаризин, амітриптилін, натрію тіосульфат внутрішньовенно, гістаглобулін; у випадках тяжкого перебігу призначають на 2-3 тиж помірні дози кортикостероїдних препаратів, лікарські рослини (корінь дикого цикорію, лопуха, траву спориша, хвоща). Найефективнішими для місцевої терапії є кортикостероїдні мазі (целестодерм, фторокорт, синафлан, флуцинар), особливо якщо їх наносять під оклюзійну пов'язку. Кліматотерапія (Південний берег Криму), морські ванни.

Профілактика нейродерміту


Профілактика полягає у проведенні заходів, що зменшують кількість рецидивів і подовжують ремісії: дієта, кліматотерапія, лікування супутніх хвороб.
Кількість переглядів:
Оцінка і коментарі відвідувачів
comments powered by Disqus