Ліки від а до я  -   Хвороби  -  Калькулятор калорій  -   Магнітні бурі  -   Дієти  -  Очищення організму  -  Схуднення  -  Молочниця
Геморой  -  Лікування  -  Косметологія  -  Поради  -  Інсульт  -  Інфаркт  -  Діабет  -  Варикоз  - Вправи - Covid-19 


Хвороби








Рак прямої кишки

Категорія: 

В структурі онкологічної захворюваності посідає 6-те місце, а серед пухлин травного каналу - 3-тє. Первинна профілактика раку прямої кишки полягає в раціональному харчуванні з вживанням переважно рослинної їжі і дотриманні здорового способу життя; вторинна - у своєчасній діагностиці і адекватному лікуванні передракових станів прямої кишки.
Відповідно до локалізації раку прямої кишки виділяють такі його різновиди: аноректальний (5-7 %), ампулярний (80 %) і надампулярний (13-15%). В ранніх стадіях раку прямої кишки (уражений слизовий шар) патогномонічних клінічних ознак немає. При цілеспрямованому збиранні анамнезу вдається виявити низку 'малих' ознак, які об'єднують терміном 'кишковий дискомфорт': закреп або пронос, здуття живота, патологічні виділення тощо. Такі хворі потребують додаткового обстеження (пальцеве дослідження прямої кишки і ректороманоскопія), особливо особи віком 40 років і більше.
Для розвинутих форм раку прямої кишки характерна тріода клінічних ознак: 1) патологічні виділення з прямої кишки (слиз, кров, гній); 2) порушення просування калових мас по кишці (закреп, що змінюється проносом, приступоподібний біль у животі, здуття живота тощо); 3) больовий синдром.
Патологічні виділення характерні для екзофітної форми росту і ампулярної локалізації пухлини. Порушення функції прямої кишки частіше спостерігається при ендофітному рості і надампулярній локалізації пухлини. Больовий синдром, особливо під час акту дефекації, турбує хворих при локалізації пухлини в аноректальній частині кишки.

Діагностика раку прямої кишки


Діагностика раку прямої кишки грунтується на комплексному обстеженні, яке включає збір анамнезу; пальцеве, рентгенологічне, ендоскопічне і морфологічне дослідження. Важливого значення надають пальцевому дослідженню прямої кишки, яке дає змогу виявити рак у 80 % хворих. Дослідження здійснюють у чотирьох положеннях хворого: колінно-ліктьовому, на спині із зігнутими в колінах і приведеними до живота ногами, на боці і навпочіпки. Ректороманоскопію в діагностиці раку прямої кишки застосовують неодмінно. Цей метод дає змогу вирішити два завдання: виявити пухлину та її поширеність по кишці й провести біопсію. Підготовка хворого до ректороманоскопії полягає в проведенні очисної клізми напередодні ввечері і вранці в день процедури. За допомогою ректороманоскопії можна встановити діагноз більше ніж у 90 % хворих.
Провідним рентгенологічним методом дослідження є іригоскопія (іригографія).

Лікування раку прямої кишки


Основним методом лікування раку прямої кишки є хірургічний. Вибір характеру операції залежить від стадії, локалізації пухлини і стану хворого.
Радикальні операції поділяють на сфінктерозберігаючі і без збереження сфінктера. До перших належать резекції прямої кишки (внутрішньочеревна, черевноанальна), до других - черевно-промежинна екстирпація й ампутація прямої кишки. При локалізації пухлини вище як 5 см од відхідника може бути застосована сфінктерозберігаюча операція. В ослаблених хворих за наявності кишкової непрохідності проводять резекцію кишки за Гартманом. До паліативної операції належить накладання протиприродного заднього проходу.
Передопераційна інтенсивна променева терапія поліпшує віддалені результати лікування на 10-15 %. Променеву терапію як самостійний метод проводять неоперабельним хворим або в разі відмови хворого від операції та наявності протипоказань.
Останніми роками широко застосовують хіміотерапію, яку проводять переважно в післяопераційний період (5-фторурацил, фторафур).
Прогноз залежить від стадії хвороби і гістологічної будови пухлини. Якщо при Ж-11 стадії раку прямої кишки 5-річна тривалість життя після лікування коливається в межах 60-80 %, то при III стадії вона не перевищує 25-30 %.
Кількість переглядів:
Оцінка і коментарі відвідувачів
comments powered by Disqus