Ліки від а до я  -   Хвороби  -  Калькулятор калорій  -   Магнітні бурі  -   Дієти  -  Очищення організму  -  Схуднення  -  Молочниця
Геморой  -  Лікування  -  Косметологія  -  Поради  -  Інсульт  -  Інфаркт  -  Діабет  -  Варикоз  - Вправи - Covid-19 


Хвороби








Спазмофілія (дитяча тетанія)

Категорія: 

Спазмофілія (дитяча тетанія) - це хвороба, що характеризується розладом мінерального обміну (зниженням концентрації іонізованого кальцію у крові), підвищеною нервово-м'язовою збудливістю і схильністю до тонічних і клонічних судом м'язів окремих груп, особливо гортані та кінцівок.

Етіологія і патогенез спазмофілії



Захворювання пов'язані з порушеннями метаболізму вітаміну D, які призводять до зменшення рівня іонізованого кальцію в крові і зниження функції паращитовидних залоз. При цьому відзначаються гіперкаліємія, підвищення лужного резерву крові. На цьому фоні висока температура тіла, інтеркурентні захворювання, плач можуть спровокувати спазм певних м'язових груп.

Клініка спазмофілії



Прояви захворювання характерні для дітей віком від 4 міс до 2 років, частіше спостерігаються наприкінці зими і навесні.
Латентну тетанію можна виявити тільки за допомогою ряду симптомів. Симптом Хвостека (лицевий симптом) - виникнення судомного посмикування куточка ока і рота при постукуванні молоточком у місці виходу лицевого нерва; симптом Люста (симптом малогомілкового нерва) - відведення та згинання ступні при постукуванні в місці виходу малогомілкового нерва біля головки малогомілкової кістки; симптом Труссо - карпопедальний спазм (карпальний спазм, «рука акушера«), який з'являється при стисканні плеча (краще манжеткою); симптом Ерба - виникнення скорочування м'язів (посмикування) при накладанні на поверхню малогомілкового чи серединного нерва катода (сила струму менша від 5 мА). Вже при цій формі захворювання знижується рівень кальцію в крові, відзначаються гіперфосфатемія і зсув у бік алкалозу.

Для маніфестної (явної) форми спазмофілії характерні ларингоспазм, карпопедальний спазм, еклампсія. Найтяжчою, хоча і нечастою формою є еклампсія, при якій раптово виникають загальні тоніко-клонічні судоми епілептиформного характеру (втрата свідомості, піна на губах, довільні дефекація і сечовипускання), що тривають від декількох хвилин до кількох годин. При цьому порушується дихання, з'являється ціаноз.
Ларингоспазм (спазм м'язів гортані, звуження голосової щілини) проявляється відкиданням голови назад, блідістю, а потім ціанозом, порушенням ритму дихання (апное може тривати декілька секунд), звучним чи хрипким вдихом з наступним шумним диханням і відновленням його. Спостерігається пітливість, дитина може на короткий час знепритомніти. Рідко ця форма закінчується летально. Напади ларингоспазму можуть повторюватися декілька разів на день, а в проміжках між ними дитина виглядає здоровою.

Карпопедальний спазм - болючі судоми кистей і (чи) ступень унаслідок тонічного скорочення м'язів. Кінцівки зігнуті у великих суглобах, а IV і V пальці кисті - всередину, великий палець приведений до долоні («рука акушера»), ступні перебувають у стані підошовного згинання, їх пальці зігнуті вниз. Ці судоми можуть тривати протягом годин і навіть днів, унаслідок чого з'являється набряк. У першому півріччі життя частіше трапляються ларингоспазм і еклампсія, у віці близько І року і в старшому спостерігається карпопедальний спазм.

Лікування спазмофілії



Лікування явних форм спазмофілії спрямовують на створення «голодною» ацидозу (чайна дієта на 8-12 год). Харчування переважно вуглеводне (декілька днів), показане різке обмеження коров ячого молока (багато фосфатів). При еклампсії призначають протисудомну терапію (седуксен, натрію оксибутират). При ларингоспазмі показані подразнення слизової оболонки носа (лоскотання, нашатирний спирт), кореня язика, шкіри (поплескування, обливання холодною водою), вестибулярного апарату («струшування»); зміна положення тіла, кисень, а в разі зупинки дихання - реанімаційні заходи. Патогенетичне лікування явної спазмофілії полягає у внутрішньовенному введенні препаратів кальцію (10 % розчин кальцію хлориду або глюконату: дітям до 6 міс - 0,5 мл, до 1 року - 0,5-1 мл, до 3 років - 1-2 мл). При латентній формі ці препарати призначають ентерально (5-10 % розчин кальцію хлориду по 1 чайній ложці 3 рази на день). При карпопедальному спазмі призначають броміди, хлоралгідрат (ректально і парентерально). Після насичення організму кальцієм (2-3 дні) на фоні його подальшого приймання і отримання вітамінів (ретинолу, групи В, токоферолу) проводять протирахітичне лікування.

Профілактика така сама, як і при рахіті.
Прогноз, як правило, сприятливий. Дуже рідко за відсутності невідкладної допомоги настає смерть внаслідок асфіксії чи затяжного ларингоспазму, зупинки серця і дихання.
Кількість переглядів:
Оцінка і коментарі відвідувачів
comments powered by Disqus