Ліки від а до я  -   Хвороби  -  Калькулятор калорій  -   Магнітні бурі  -   Дієти  -  Очищення організму  -  Схуднення  -  Молочниця
Геморой  -  Лікування  -  Косметологія  -  Поради  -  Інсульт  -  Інфаркт  -  Діабет  -  Варикоз  - Вправи - Covid-19 


Хвороби








Теніаринхоз і теніоз

Категорія: 

Етіологія теніаринхозу і теніозу


Збудником теніаринхозу є бичачий ціп'як, теніозу - свинячий. Тіло бичачого ціп'яка складається з великої кількості члеників (до 200), завдовжки 7-10 м. Свинячий ціп'як має значно менше члеників і довжину до 1-2 м. У зрілих члениках містяться яйця.

Епідеміологія теніаринхозу і теніозу


Обидва ціп'яки належать до біогельмінтів, їх остаточним хазяїном і джерелом інвазії є людина. Паразит розміщений в тонкій кишці, від його хвостової частини періодично (в міру дозрівання) відриваються членики і викидаються з калом у зовнішнє середовище. Людина заражається при споживанні недостатньо термічно обробленого м'яса великої рогатої худоби або домашніх свиней, яке містить фіни паразита. Сприйнятливість загальна. Частіше заражаються працівники м'ясокомбінатів, кухарі. Інвазії виявляються здебільшого в місцевостях з розвинутим тваринництвом.

Патогенез теніаринхозу і теніозу


Внаслідок механічного і токсичного впливу паразита спостерігаються запальні процеси в тонкій кишці, порушуються її моторна і секреторна функції, процеси травлення і всмоктування, приєднуються загальнотоксичні явища.
У випадку зараження яйцями свинячого ціп'яка в різних тканинах організму людини формуються цистицерки діаметром 5-8 мм. При локалізації у головному мозку, міокарді, скелетних м'язах виникають місцеві запальні зміни.

Клініка теніаринхозу і теніозу


Хворі скаржаться на кволість, дратівливість, розлади апетиту і сну, бурчання і біль у животі. Членики бичачою ціп'яка можуть активно виповзати з анального отвору, частіше вночі. У деяких хворих трапляються непритомність, судоми, синдром Меньєра.
При цистицеркозі головного мозку спостерігаються приступи болю голови з нудотою і блюванням, епілептиформні припадки, порушення свідомості з галюцинаціями. Цистицеркоз ока супроводжується порушенням зору аж до повної сліпоти. Прогноз у цих випадках несприятливий.

Діагностика теніаринхозу і теніозу


Діагностика грунтується на виявленні в калі члеників і яєць у зскрібанні або змиві з періанальних складок. Діагноз цистицеркозу підтверджують за допомогою імунологічних методів.

Лікування теніаринхозу і теніозу


Лікування в інфекційному стаціонарі. Для дегельмінтизації при теніаринхозі використовують фенасал, дихлосал, трихлосал, ефірний екстракт чоловічої папороті, філіксан, празиквантел, гарбузове насіння. У зв'язку з небезпекою розвитку цистицеркозу при теніозі не використовують фенасал, дихлосал і трихлосал. Свинячого ціп'яка виганяють екстрактом чоловічої папороті. У випадку цистицеркозу використовують празиквантел, глюкокортикоїди та хірургічні методи.

Профілактика теніаринхозу і теніозу


Не вживати в їжу недоварене і недосмажене м'ясо, не пробувати м'ясний фарш. Санітарно-ветеринарні заходи.
Кількість переглядів:
Оцінка і коментарі відвідувачів
comments powered by Disqus