Пандемія COVID-19 сильно вплинула на життя сімей у всьому світі. Змінився розпорядок домашнього господарства: сім'ї змушені проводити вдома більше часу, ніж зазвичай.
Деякі батьки втратили дохід, що призвело до скорочення сімейних бюджетів на харчування і позбавлення можливості дозволити собі здорову їжу.
Дослідники Johns Hopkins Medicine опитали сім'ї в Сполучених Штатах, щоб дізнатися, як стрес, пов'язаний з пандемією, впливає на те, як батьки годують своїх дітей, і, в свою чергу, на те, що діти їдять.
Звіт про результати був розміщений в інтернеті як частина спеціального випуску журналу Appetite за січень 2021 року про вплив COVID-19 на споживання їжі.
"Забезпечення наших дітей здоровою їжею і закусками може бути проблемою, навіть якщо ми не переживаємо пандемію", - говорить старший автор дослідження Сьюзан Карнелл, доктор філософії, доцент кафедри психіатрії і поведінкових наук в Школі Університету Джонса Хопкінса. Ліки. «Пандемія завдала серйозної шкоди сім'ям і викликала сильний стрес, і це, природно, вплинуло на взаємодію, пов'язане з їжею".
У дослідженні Johns Hopkins Medicine 318 батьків дітей у віці від 2 до 12 років відповіли на питання опитування про взаємодію зі своїми дітьми щодо їжі і закусок, а також про харчування їхніх дітей під час пандемії.
Результати показали, що батьки, які повідомили про більш високому рівні стресу через пандемію, також з більшою ймовірністю використовували їжу для управління емоціями і поведінкою дітей. Наприклад, в якості нагороди вони можуть запропонувати менш поживну їжу і закуски, наприклад печиво. Ці результати узгоджуються з результатами попередніх досліджень, що показують, що рівень стресу батьків і неадекватний доступ сім'ї до їжі впливають на поведінку батьків при годуванні своїх дітей. Стрес, пов'язаний з COVID-19, також був пов'язаний з тим, що діти їли більше солодких і солоних закусок протягом дня.
Щоб забезпечити здоров'я дітей під час пандемії COVID-19 і в наступний період, дослідники рекомендують батькам дотримуватись перевірених практик, таких як встановлення регулярного часу прийому їжі, залучення дітей до приготування їжі, організація спільного харчування всією сім'єю без телевізора.