До такого висновку прийшли американські вчені, що опублікували результати свого дослідження в журналі Nature Communications.
Це відкриття пояснює, чому у дітей, які хропуть уві сні, часто мають місце поведінкові проблеми, такі як неуважність, підвищена імпульсивність, гіперактивність, агресія і труднощі з навчанням в школі.
Вчені проаналізували більше десяти тисяч зображень МРТ, отриманих від дітей у віці від дев'яти до десяти років, які брали участь в дослідженні когнітивного розвитку мозку підлітків (ABCD) - найбільшому довгостроковому проекті з вивчення розвитку мозку і здоров'я дітей в США.
Хропіння викликає порушення сну протягом ночі через переривання дихання і зниження надходження кисню в мозок. Автори дослідження виявили, що у дітей, які хропуть регулярно - три або більше разів на тиждень, сіра речовина в декількох областях лобових часток мозку - більш тонка. Ці області мозку відповідають за когнітивні навички і контроль над імпульсами.
Вчені встановили, що тонша кора в цих областях корелює з порушенням дихання уві сні, важка форма якого називається апное.
Раніше нічне хропіння, яке відзначається приблизно у десяти відсотків американських дітей, вважали ознакою обструктивного порушення дихання, а синдром дефіциту уваги і гіперактивності в дитячому віці лікували окремо стимулюючими препаратами. Тепер стало зрозуміло, що ці симптоми пов'язані.
- Якщо у вас є дитина, яка хропе більше двох разів в тиждень, її необхідно обстежити, - попередили автори дослідження. - Тепер у нас є переконливі структурні дані, отримані за допомогою зображень мозку, які підтверджують важливість діагностики і лікування порушень дихання у дітей під час сну.
Вчені відзначають, що необхідні додаткові дослідження, щоб виявити механізми взаємозв'язків між хропінням і поведінковими розладами у дітей та розробити відповідні підходи для їх лікування.