Дослідникам вдалося ідентифікувати ген, який здатний стати потенційною мішенню для лікування одного з найнеприємніших і поширених жіночих гінекологічних розладів. У світі від нього страждає до 10% представниць прекрасної статі.
Лікування ендометріозу
Ендометріоз - це хронічний стан, здатег призвести до безпліддя. Він виникає в той момент, коли схожа на слизову матки тканину або ендометрій проростає поза межами цього органу в черевній порожнині, іноді на яєчники і фаллопієві труби. Ці тканини реагують на гормональні сигнали менструального циклу так само, як ендометрій, що провокує сильну тазову або менструальний біль. Причини розвитку ендометріозу невідомі, в розпорядженні науки немає і ефективних способів лікування.
Звичайно, пацієнткам можуть запропонувати знеболювальні, хірургічні процедури і навіть гормональні контрацептиви, але вони не завжди працюють. І ось тепер дослідники виявили, що варіації ДНК гена, які продукують білок нейропептид S рецептор 1 (NPSR1), частіше зустрічаються у жінок з ендометріозом, ніж у їх ровесниць, які не мають патології. NPSR1 грає важливу роль в справі передачі нервових сигналів і запалень.
Вчені з Оксфордського університету десятиліттями шукали гени, що викликають ендометріоз. Було встановлено, що захворювання може передаватися в сім'ях, і що до 50% ризику ендометріозу у жінок обумовлено генетикою. Однак виявити ці гени було непростим завданням, оскільки ендометріоз складний і залежить від багатьох факторів, які включають генетичний склад людини, навколишнє середовище і те, як взаємодіють ці два фактори.