ПЕРЕЦЬ (чорний, запашний). Завдяки високому вмісту алкалоїду капсаїцину впливає на нервову систему та бадьорить, і навіть злегка знеболює. Тонізує судини, збуджує апетит (збільшує вироблення шлункового соку).
Дратує слизові оболонки. Тому протипоказаний людям, що страждають гастритами, виразкою шлунка і захворюваннями стравоходу, - застерігає експерт - дієтолог-гастроентеролог Світлана Бережна.
ПАПРИКА "чистить" судини. Знижує згортання крові, перешкоджаючи утворенню тромбів, що дуже важливо на морозному повітрі. Додавати паприку в різні м'ясні та овочеві страви корисно гіпертонікам і страждаючим атеросклерозом.
БАЗИЛІК. Стародавні греки називали "зіллям довгожителів". Він має протимікробну дію. Стимулює ріст лейкоцитів - наших клітин-захисників, підвищує імунітет. Базилік стимулює травлення. Також має гіпоалергенні властивості. У суміші з розмарином цілком замінить алергіку запашний перець. А ще діє як м'який сечогінний і жарознижуючий засіб.
Але базилік трохи підвищує тиск, так що гіпертонікам зловживати ним не варто.
ІМБИР. Дієвий антисептик при ангіні, ГРВІ. У період епідемії грипу добре щодня з'їдати пару шматочків маринованого імбиру (такого, як подається до суші). Стимулює роботу шлунка, допомагає при нудоті і морській хворобі. Має сечогінний ефект, знімає набряки.
А ще імбир активізує обмінні процеси, живить шкіру. Випробуваний засіб для підвищення чоловічої сили. Допомагає зняттю запалення передміхурової залози.
Протипоказаний при запаленнях печінки, жовчного міхура і в період загострення виразки.
КОРИЦЯ. Розширює бронхи, стимулює дихальні функції. Так що при грудному кашлі чашка гарячого капучіно з корицею - саме те.
Кориця вважається жіночою пряністю - підвищує сексуальну активність, стимулює кровообіг в органах малого таза. Допомагає при головних болях, викликаних спазмами і напругою.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Спеції, які зменшать шкоду від кавиЛАВРОВИЙ ЛИСТ. Добре використовувати для інгаляцій при нежиті і грипі. Пригнічує розмноження туберкульозної палички. Бульйони з лавровим листом полегшують стан при остеохондрозі, ревматизмі, артрозах, відкладенні солей.
Знімає нервову напругу, дуже корисний при астенії і хронічній втомі. Знижує цукор в крові. Ефективний при хронічних запорах і диспепсії шлунка.
Підсилює скоротність матки, тому протипоказаний при вагітності.
ОРЕГАНО (МАТЕРИНКА). Діє на організм як м'який спазмолітик при головних і шлункових болях. Заспокоює свербіж і біль при запаленні ясен і хронічному пародонтозі. Покращує тонус шкіри. Благотворно впливає на обмінні процеси, зокрема, активізує жировий обмін.
Йде на користь при хворобах нирок і сечового міхура.