За підрахунками орнітологів, голуби, наприклад, можуть переносити до 90 видів різних вірусів.
Міські птахи часто є переносниками хламідіозу, сальмонельозу, туберкульозу та єрсиніозу (псевдотуберкульозу), лістеріозу, грипу, сказу, токсоплазмозу, криптоспоридіозу. Самим же частим захворюванням, стерпним птахами, яким заражаються люди, є орнітоз.
Орнітоз - це гостре інфекційне захворювання, яке характеризується підвищенням температури до 39-40 градусів, сухим кашлем, загальною інтоксикацією організму, в тому числі ураженням легень, центральної нервової системи і печінки з селезінкою. Його збудником є Chlamydophila psittaci з числа хламідій, якої заражені більшість міських голубів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вчені розробили молекулу, яка блокує віруси застудиВ організмі людини орнітоз розвивається внутрішньоклітинно. У посліді голубів або їхньому пір'ї бактерія зберігається до 3 тижнів. Зараження людини відбувається після вдихання пилу, що містить висохлі частинки випорожнень птахів, виділень з дзьоба або забруднених частинок пуху.
Другим за частотою захворюванням, що передається від голубів і ворон людям, є вертячка - вірусне захворювання, зараження яким може також відбуватися при вдиханні пилу або при прямому контакті з птахами. У людини це захворювання проявляється у вигляді кон'юнктивіту з набряком привушних лімфатичних вузлів. Найчастіше ним хворіють співробітники лабораторій і пташиних господарств.
У багатьох містах Європи встановлено штраф за годування міських птахів. Співробітники лабораторій часом називають міських голубів "літаючими щурами".