Зміни судин частіше локалізуються в аорті, серцевих, мозкових, ниркових артеріях і артеріях кінцівок, частіше нижніх. Картина хвороби і скарги хворого залежать від ураження тих чи інших артерій.
Так атеросклероз коронарних артерій (судин серця) дуже часто проявляється у формі стенокардії, інфаркту. В основі патологічного процесу, тобто захворювання, лежить порушення відповідності між потребою серця в кровопостачанні і його реальним здійсненням.
Нерідко важкі форми атеросклерозу аорти можуть протікати безсимптомно. У хворого можуть виникати тиснучі або пекучі болі за грудиною, що віддають в обидві руки, шию, спину, верхню частину живота. Але на відміну від стенокардії ці болі тримаються тривало, то дужчаючи, то слабшаючи.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Перші симптоми стенокардіїПри ураженні ниркових судин настає тяжка артеріальна гіпертонія. Атеросклероз артерій головного мозку проявляється зниженням працездатності (особливо розумової), зниженням пам'яті, активної уваги, швидкою стомлюваністю. Згодом з'являється запаморочення, безсоння, хворі стають метушливими, нав'язливими, прискіпливими. У них знижується інтелект. Ускладненням атеросклерозу мозкових артерій є порушення мозкового кровообігу крововиливи (інсульт), тромбози.
Атеросклероз артерій кінцівок, частіше нижніх, проявляється в литкових м'язах при ходьбі ("кульгавість"). З'являються мерзлякуватість і похолодання кінцівок.
Таким чином, атеросклероз призводить до розвитку більшості сучасних "хвороб цивілізації".