Їжте невеликими порціями і жуйте повільноВеликі страви приносять найбільшу кількість кислоти. Набивання шлунка також збільшує внутрішньочеревний тиск і кислотний рефлюкс. Для початку спробуйте скоротити розмір порцій на 20%. Харчування невеликими порціями є одним з випробуваних і вірних засобів у боротьбі з печією. До того ж, це допоможе вам схуднути.
Додайте більше клітковини в раціонЧим більше клітковини ви їсте, тим менше ймовірність розвитку печії.
Жінки повинні споживати 25 грамів на день, чоловіків - 38 грам. На жаль, за статистикою порція клітковини в день складає лише 15 грам.
Суперїжа від печіїІснує кілька конкретних фруктів і овочів, які служать природними і смачними засобами захисту від печії.
Яблука, журавлина і кардамон в цьому списку займають лідируючі позиції, так як вони мають антибактеріальні властивості, які можуть знизити ризик виразки шлунка, спричиненої Батерією H. Pylori. Яблука також багаті на пектин і клітковину, які зменшують рефлюкс.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 10 звичок які вбивають ваше серцеСкиньте кілька кілограмЗайва вага збільшує тиск в животі і напружує нижній стравохідний сфінктер. Навіть якщо вам потрібно скинути всього 2 кілограми, не полінуйтеся це зробити - ви відчуєте себе краще. Гормони, що виділяються жиром, можуть викликати деякі з симптомів.
Дійте як детективВи відчуваєте печію, хоча не їли нічого незвичайного (шоколад, кава, м'ята, піца або щось ще). Продукти харчування й умови, що викликають печію, слід відзначати в особливому блокноті. Запис симптомів, їх тяжкості і можливих причин допоможе з часом точно визначити продукти-тригери.
Може винні таблетки?І рецептурні, і не рецептурні ліки можуть вплинути на печію і збільшити виробництво кислоти. Препарати для лікування високого кров'яного тиску, астми, запалень і остеопорозу часто є тригерами печії.