Лікування гаймориту прополісом ще в минулому столітті запропонував лікар П. В. Ковалик. Метод, запропонований ним і пройшов серйозну апробацію, приніс прекрасні результати. Він запропонував використовувати 20% спиртовий розчин прополісу, який розлучається в пропорції 1: 1 в стерильному персиковому маслі. Отриману ретельно змішуванням прополісно-персикову емульсію вводять в носові пазухи після пункції по 3 мл через три дні. Одужання наставало досить швидко.
Особливо важливо і виключно цінно, що втручання в процес лікування антисептиків та антибіотиків абсолютно не потрібне. Прополіс, цей ефективний за своїми чудотворним функцій продукт бджільництва, у цьому методі є обезболюючим при пункції гайморової пазухи, враховуючи його місцеву анестезуючу дію. Такий ефективний метод лікування гаймориту прополісом особливо підійде при проведенні анестезії людям, що володіють підвищеною чутливістю до лідокаїну.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Гайморит: симптоми і лікування без проколуПрополіс - чудодійний засіб, що використовується для аерозольних інгаляцій. Особливо ефективний такий метод при надзвичайно поширеній запальному процесі, захоплюючим слизові оболонки носоглотки, придаткові пазухи, іноді навіть бронхи. Використання прополісу вважається винятково ефективним, внаслідок здатності цього продукту значно розширювати кровоносні судини і прекрасно покращувати кровообіг. Прополіс розводять у воді, закапують в носові пазухи по 6 крапель протягом десяти днів, вранці і ввечері. Частенько лікарі-спеціалісти призначають лікування антибіотиками. Після деякого часу з'ясовується недостатність ефективності даного методу лікування, саме тоді на допомогу приходить альтернативний засіб - природна речовина прополіс.
При лікуванні гаймориту прополісом враховується той факт, що наполовину прополіс складається з смоли, що включає в себе безліч унікальних складових: амінокислот, бальзамінів, ферментів, антибіотиків природного походження, ферулової і бензойної кислоти, вітамінів ефірного масла, ароматичних альдегідів та інших унікальних за своїми цілющими властивостями речовин.