Причини високої температуриВисока температура у маленької дитини набагато більш небезпечна, ніж висока температура у дорослих - імунна система малюків ще тільки формується, і вона поки не може нормально реагувати на якісь негативні зовнішні впливи. Що стосується високої температури у дорослих, то тут справи йдуть трохи інакше. Механізм роботи імунітету дорослої людини налагоджений, тому він здатний контролювати все, що відбуваються в організмі процеси і "включати" певні показники його стану згідно зі змінами, які відбуваються в цьому організмі.
Чому буває висока температура у дорослої людини? Причин для цього достатньо багато. Температура може підніматися через наявність в організмі бактеріальних і вірусних інфекцій, алергій, запальних процесів в тканинах і суглобах, під дією природних гормонів, при інфарктах, кровотечах і так далі. У кожному разі, висока температура сама по собі не є якимось захворюванням, а служить показником реакції імунної системи на якесь порушення.
Загалом медики вважають, що підвищення температури тіла - сприятливий фактор, що свідчить про здатність організму протистояти руйнівній дії тих чи інших агресивних факторів. Висока температура вбиває багато вірусів і не дає їм повноцінно розмножуватися і прискорює процес синтезу інтерферону, істотно зміцнюючого наш імунітет.
В інших же випадках висока температура, значення якої ледь перевершило 38º С, ще не є приводом для термінового виклику лікаря. Викликати його слід, коли температура тіла підніметься вище 39,5º С.
Як збити високу температуруПерш, ніж застосовувати всілякі жарознижуючі засоби, треба постаратися охолодитися. У першу чергу, слід пити якомога більше рідини - її кількість в організмі, при підвищенні температури, значно знижується, що викликає зневоднення. А зневоднення, у свою чергу, веде до подальшого підвищення температури. Пити можна соки, мінеральну воду, чай, - все, що завгодно, лише б це максимально нормалізовало водний баланс організму. Дуже хороший в цьому відношенні гарячий чай або морс з медом, лимоном, малиною і смородиною. Якщо після того, як він випитий, на лобі хворої людини виступає піт, значить, температура почала падати.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як правильно обрати термометр для дитиниОднак цього буває недостатньо, щоб ртутний стовпчик через якийсь час знову не поліз вгору. У цьому випадку хворого, повністю його роздягнувши, можна розтерти горілкою, спиртом або одеколоном і деякий час після цього не накривати ковдрою і не одягати. Він, звичайно ж, замерзне, але боятися цього не слід. Такий метод зниження температури дуже ефективний і абсолютно безпечний - він вже давно і успішно застосовується в багатьох клініках.
Що стосується жарознижуючих препаратів, то до їхньої допомоги потрібно звертатися тільки в разі крайньої необхідності. Вибір їх зараз досить великий, самими ж популярними і добре зарекомендували себе є парацетамол, аспірин та ібупрофен. Пити ці пігулки треба обережно - вони погіршують згортання крові і в ряді випадків можуть викликати кровотечі. Крім того, аспірином не можна користуватися тим, хто страждає захворюваннями травного тракту, так як він подразнює слизову оболонку і може викликати загострення цих захворювань.
Якщо ж висока температура тримається протягом трьох днів вище 38ºС і не супроводжується кашлем, нежиттю, болем у горлі та іншими, явно вираженими симптомами хвороби, буде потрібно ретельне обстеження фахівців. Причиною такої ситуації може бути пневмонія, пієлонефрит або якась інша небезпечна хвороба, для лікування якої необхідний прийом антибіотиків.