До початку лікування необхідно встановити точний діагноз, тому під симптомами алергії можуть ховатися інші захворювання. До методів діагностики алергічних захворювань відносяться шкірні тести, провокаційні проби, аналіз крові та ін. Призначає їх лікар-алерголог за показаннями.
Основним лікуванням алергії є виключення (або обмеження) контакту з алергеном і профілактичні заходи. У випадку з пиловою алергією рекомендовані наступні заходи: щоденне вологе прибирання і провітрювання; заміна пухових і пір'яних постільних речей на синтетичні аналоги; зниження вологості в приміщенні до 40-60%; зведення до мінімуму таких предметів інтер'єру як м'які іграшки, портьєри, хутра, килими, книги; заміна меблів з тканою оббивкою на шкіряну або дерматинову. Незайвим буде припинення або обмеження контактів з тваринами і виключення побутових миючих засобів. Вдихання тютюнового диму (в т.ч. "пасивне куріння") також послаблює і без того знижений імунітет алергіка.
Лікарська терапія при лікуванні пиловий алергії маіє на увазі використання декількох груп препаратів різного механізму дії. Їх вибір здійснюється лікарем і залежить від характеру перебігу та індивідуальних особливостей хворого.
Антигістамінні препарати призначають для зняття алергічних проявів на шкірі і слизових (дерматози, риніт). Препарати, що впливають на вивільнення медіаторів алергії, використовуються для профілактики риніту і коньюктівіту і застосовуються тільки до початку загострення алергії, часто тривалими курсами. Гормональні препарати (кортикостероїди) чинять специфічну протиалергічну дію і приймаються короткочасно.
При неможливості виключення контакту з алергеном і неефективності всіх інших методів лікування застосовується АСИТ - алерген-специфічна імунотерапія (СІТ, специфічна гіпосенсібілізація, алерговакцинація). Цей метод полягає у введенні хворому алергену в зростаючих дозах підшкірним або сублінгвальним (під'язиковим) методом. АСИТ зменшує або повністю усуває симптоми алергії у вигляді виправлення порушень в імунній системі. Така терапія триває 3-5 років і має обмеження і протипоказання до проведення. При проведенні аллегровакцінаціі можливий розвиток ускладнень і побічних реакцій. Іноді АСИТ поєднують з імуномодулюючою лікуванням.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Алергія: як зменшити її прояви народними засобамиВажливо розуміти, що виявлення симптомів алергії є показанням для звернення до алерголога. Вчасно призначене адекватне лікування дозволяє знизити чутливість організму до алергенів, запобігти загостренню симптоматики і розвиток легкого перебігу захворювання в більш важке (наприклад, переходу риніту в астму).