Багато людей провокую запори самі. Або їм ніколи, або їх не влаштовують зручності туалету - і вони вирішуються перетерпіти до "кращих часів". Позиви кишечника, що регулярно не знаходять "відповіді", поступово згасають, нервові закінчення, які сигналізують мозку про необхідність дефекації притупляються, втрачають чутливість.
Інша категорія ризику - люди з вродженою чи набутою ослабленою перистальтикою кишечника. Часом запорами страждають навіть груднички, набагато частіше - діти шкільного віку. Це означає, що чутливість кишечника до позивів слабка від природи.
У вагітних жінок теж дуже часто спостерігаються запори. Особливо в другій половині терміну, коли плід здавлює всі органи навколо, в тому числі і товстий кишечник.
У всіх цих випадках, найпростішим порятунком від проблеми здаються штучні стимулятори очищення кишечника: проносні препарати та клізми. Ці прості та ефективні засоби, на перший погляд, повністю вирішують проблему. Особливо, якщо запори трапляються нечасто. Однак біда в тому, що це призводить до подальшого ослаблення природної перистальтики кишечника, а найбільш сильні мінеральні проносні препарати безпосередньо ведуть до дистрофії мускулатури кишечника. І з роками природне самоочищення організму взагалі може припинитися, а щоденні клізми та проносні таблетки не прикрасять і не полегшать життя.
Як же бути? Потурати організму не можна, стимулювати його штучно - теж. Єдиний правильний вихід - надати йому можливість самоочищатися природним шляхом за допомогою необхідних продуктів і рухової активності.
Перегляньте ваш раціон. Значення грубої природної їжі, багатої на клітковину, для нормального функціонування кишечника відома всім. Однак на ділі ми продовжуємо віддавати перевагу вареній, рафінованій, солодкій їжі. Саме вони і ведуть до запорів.
Перестаньте придушувати природні позиви кишечника. Здоров'я насамперед, навіть якщо для цього вам доведеться перервати роботу або відвідати громадський туалет. Найкраще привчити себе до певного часу доби для спокійного щоденного природного очищення організму. Якщо ви відчуваєте позиви по кілька разів на день - це дуже добре, не відівчайте організм від цієї корисної звички. В ідеалі кишечник повинен спрацьовувати через 30-120 хвилин після кожного прийому їжі.
Регулярно (наприклад, у вихідні) вживайте продукти, які у вас викликають легкий "розлад травлення" і рідкі випорожнення. На одних подібним чином діють свіжі яблука, на інших - кефір, на третіх - малосольні огірки і т.д.
Займіться регулярним бігом або тривалою швидкою ходьбою. Це прекрасний і найприродніший спосіб "розтрусити кишечник". Насправді це дуже просто поєднати з вашим звичним способом життя. Наприклад, тільки в ті дні, коли ваш кишечник не зміг звільнитися самостійно, пройдіть кілька зупинок до роботи швидким кроком або вийдіть на десятихвилинну пробіжку ввечері. Напевно майже відразу ж після "струсу" ви відчуєте позиви.
Біг чи ходьбу можна замінити спеціальною гімнастикою. Щоранку кілька хвилин робіть будь-які довільні вправи зі згинанням і распрямлением тіла в попереку, присідання.
Спробуйте приймати вранці натщесерце ось такий напій: розчиніть одну чайну ложку меду в склянці холодної води. Або: склянка морквяного соку. Або: кілька свіжих слив. Або: чай із сушених яблук або вишень.
А якщо ви хочете перемогти свій запор надовго, не вносячи змін в свій спосіб життя, спробуйте "посидіти" на такій дієті.
Сніданок: свіжі стиглі соковиті фрукти або велика чашка салату з дрібно натертої капусти та яблук.
Обід: Овочевий суп, м'ясна страва з гарніром з якоюсь кашею, сік моркви, селери, шпинату або кисломолочний продукт: йогурт, кефір, кисле молоко, ряжанка і т.д.
Вечеря: кілька варених не соковитих овочів (наприклад, картопля), салат із зелених листових овочів і сиру, або м'яса, риби, яєць, горіхів.