► КуркумаКуркума - це рослина сімейства імбирних, що володіє пряним смаком і ароматом. Куркума сприяє очищенню організму, має протизапальну, антиоксидантну і жовчогінну дію.
Ця спеція сприяє зміцненню сил організму, коли він ослаблений. Також споживання куркуми нормалізує травлення.
► Перець чиліПерець чилі дуже пекучий, тому додаючи його у страву, будьте обережні. Його споживання знижує ризик розвитку раку органів травної системи і шкіри. Перець чилі рекомендований ВООЗ для збереження здоров'я і довголіття. Американськими вченими було виявлено
дивовижну властивість перцю чилі - нормалізація сну і позбавлення від безсоння.► Мускатний горіхМускатний горіх - відмінний засіб в боротьбі з кишковими розладами.
Ця спеція також допомагає полегшити передменструальні болі у жінок. Зазвичай мускатний горіх використовують для приготуванні десертів.
► КорицяПри щоденному вживанні кориці по ¼ ч.л. можна знизити вміст цукру в крові і рівень холестерину. Посипайте корицею десерти або додавайте її при готуванні. Корицю можна додавати в каву, чай, фруктові салати, солодкі каші.
► ШавліяШавлія дозволяє знизити ризик розвитку серцево-судинних захворювань, нормалізує артеріальний тиск і рівень холестерину. Шавлія добре поєднується з м'ясними стравами, надаючи їм незвичайний смак і аромат.
► ЧасникСпоживання 1-2 зубчиків часнику на тиждень дозволяє знизити ризик розвитку ракових захворювань. А крім цього часник завжди фігурує в рецептах народної медицини для зміцнення імунітету.
Тому готуючи салат, м'ясні страви, овочеві запіканки, не забудьте додати зубчик часнику.► ІмбирІмбир має протизапальну дію, сприяє очищенню організму, виводячи з нього шкідливі речовини. Імбир стимулює травлення, прискорюючи обмінні процеси, але нарівні з цим може й підвищити апетит. Імбир корисний при захворюваннях порожнини рота, освіжуючи дихання. Застосування імбиру вкрай широке: напої, десерти, перші та другі страви.
► М'ятаМ'ята позитивно впливає на гормональний фон жінки. Також м'ята має заспокійливу дію, тому
особливо корисно випивати на ніч м'ятний чай. Споживання м'яти позитивно позначається на роботі шлунково-кишкового тракту, а також вона володіє заспокійливими властивостями, дозволяє позбавитися від спазмів.