Правило № 1: чим швидше, тим краще.
В ідеалі допомогу потерпілому при порізах потрібна відразу ж після того, як сталася травма: треба оглянути пошкодження на предмет перелому і ризику сильної кровотечі. Кровотеча при звичайному порізі триває кілька хвилин, і лякатися не треба - це природний захисний механізм: кров вимиває бактерії з рани.
Якщо ви маєте справу зі звичайним забоєм (тобто пошкодженням шкірного покриву) або з неглибоким порізом (пошкодження на рівні підшкірної клітковини), то наступний етап - промивання.
Правило № 2: вибір рідини.
Рану слід промити кип'яченою водою. Якщо справа відбувається в похідних умовах, не найсприятливіших з санітарної точки зору, то для промивання ран потрібна 3% перекис водню (а от з відкритих водойм воду брати не можна ні в якому разі, в ній можуть бути бактерії-паразити).
Правило № 3: дезінфекція.
Шкіру навколо порізу теж потрібно продезінфікувати. Традиційні помічники - йод і зеленка.
Правило № 4: захист.
Місце порізу необхідно захистити від подальшого забруднення або необережних торкань. Робиться це бинтом або пластиром. Звичайний стрічковий бинт використовують для маленьких ранок. Якщо поріз великий, знадобляться великі стерильні марлеві квадрати, які зверху закріплюються стрічковим бинтом або за допомогою пластиру.
Бинти повинні прилягати щільно, але не перетягувати тіло, щоб не заважати циркуляції крові. Їх краще не міняти дуже часто, щоб не турбувати рану. Якщо вони послаблюються або брудняться, можна просто накласти ще один бинт зверху. При цьому слід орієнтуватися по самопочуттю: у перший день поріз може пульсувати і скиглити, але якщо це триває довше, то в рану потрапила інфекція. Тоді бинти треба зняти і, якщо навколо рани утворилося почервоніння або пухлина, йти до лікаря.
Слід звернутися до лікаря, якщо:
в рану потрапила інфекція
краї порізу розкриваються (необхідні шви)
в рані є сторонній предмет (скло, шипи)
поріз в області обличчя, голови або в роті
є сильна кровотеча
поріз дуже глибокий (могли постраждати м'язи і нервові закінчення).
У двох останніх випадках мета першої допомоги - порятунок життя потерпілого, якого треба встигнути довезти до лікаря. Діяти треба швидко, головне - зупинити кров. Спочатку потрібен джгут. Його накладають якомога тугіше і розміщують вище рани. Вже потім її можна обробити розчином перекису водню і забинтувати, теж туго.
Джгут на тілі довше 2 годин залишати не можна, виникає загроза омертвіння тканин. Якщо за цей термін хворого не вдалося доставити до лікаря, то джгут все одно треба зняти, а кровотеча буде частково стримуватися тугими бинтами. Також вона зменшиться, якщо поранену частина тіла підняти вище решти тулуба. Вату до рани тільки натуральну - бавовняні волокна можуть залишитися всередині і спровокувати запалення. Оптимальний варіант - марлеві серветки.
Якщо у вас просто поріз або забій без перерахованих вище «обтяжуючих» обставин, то можна не турбуватися - простих заходів першої допомоги буде достатньо для того, щоб ранка зажила самостійно.