Перша допомога при укусі бджоли або оси вимагає негайного вилучення жала, однак якщо бджола завжди залишає жало в тілі людини, то оса - у вкрай рідкісних випадках. Тому, якщо ви відчули болючий «укол», але жало не виявлено, при цьому місце укусу свербить, почервоніло і опухло, постарайтеся видавити з ранки отруту.
Після того, як отрута видалено, дайте потерпілому антигістамінний препарат за віком і, якщо потрібно, знеболююче (аспірин, ібупрофен, парацетамол). Місце укусу промийте холодною водою з милом, прикладіть ватний тампон, змочений нашатирем або перекисом водню, можна використовувати і сольовий розчин. Потім до ураженого місця прикладіть крижаний компрес або рушник, змочений холодною водою, це зменшить хворобливі відчуття і зніме набряклість. Пропонуйте потерпілому пити багато рідини і жарознижуючя препарати, якщо у нього підвищилася температура.
Укус бджоли чи оси зазвичай не небезпечний для життя, але якщо є алергія на отруту цих комах, наслідки можуть бути самими серйозними. Ознаки алергічної реакції включають нудоту, підвищення температури, набряк, кропив'янку, проблеми з диханням, посиніння обличчя і губ, ядуха, судороги, шок і втрату свідомості. У цьому випадку екстрена допомога медиків потрібна негайно, особливо якщо вкусили в область горла чи постраждалий проковтнув комаху. Поки їде «швидка», укрийте постраждалого ковдрою, обкладіть грілками з теплою водою, дайте 2 таблетки димедролу, 25-30 крапель кордіаміну.