Дослідники займаються вивченням мікробіома кишечника - бактеріального спільноти, яка мешкає в травному тракті і відіграє важливу роль у формуванні імунітету у дітей.
Згідно зі спостереженнями, за останні десятиліття значно зросла кількість дітей, які проходили лікування антибіотиками, будучи ще немовлятами. Сьогодні середньостатистична дитина за перші кілька років життя отримує три курси антибактеріальної терапії. При цьому кількість пацієнтів з діабетом 1 типу подвоїлася.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Рослини, які замінять антибіотикиВ ході попередніх досліджень було показано, що серед мишей, які отримували антибіотики, захворюваність на діабет 1 типу була вкрай висока. Тепер же доведено, що навіть одного курсу лікування вистачає, щоб збільшити ризики розвитку цього захворювання.
У дослідженні на мишах було з'ясовано, що в кишечнику тварин, які отримували антибіотики, бактерії пологів Enterococcus, Blautia, Enterobacteriaceae і Akkermansia було більше, ніж у мишей, яких антибіотиками не лікували. І, швидше за все, ці бактерії беруть участь в розвитку аутоімунної реакції організму, в результаті якої імунні клітини атакують підшлункову залозу. Що і призводить до розвитку діабету 1 типу.
Отримані дані підтверджуються результатами обстеження дітей з діабетом 1 типу, у яких в складі мікробіома кишечника були виявлені підвищені концентрації бактерій Blautia і Akkermansia mucinophila.
За словами вчених, зміна складу мікрофлори кишечника призводить до порушення балансу хімічних сполук, що виробляються бактеріями. А це, в свою чергу, впливає на роботу генів в клітинах слизової оболонки кишечника. І вже доведено, що багато з цих генів задіяні в активації імунних клітин, які надають руйнівну дію на острівці Лангерганса в підшлунковій залозі.
Таким чином, призначення дітям з ще несформованою імунною системою антибіотиків змінює мікрофлору кишечника і підвищує ризик пошкодження підшлункової залози, збільшуючи при цьому ймовірність розвитку діабету 1 типу.