17:30, 07 Сер 2015 · Категорія: Народна медицина · Переглядів 1525 ·
Ріпчасту цибулю додають в усі салати, перші та другі страви. Для смаку. А ще фітонциди цього овочу знищують збудників багатьох захворювань. Детальніше читайте у "Країні Здоров'я".
Звертайте увагу на протипоказання
Сік цибулі покращує роботу шлунку і кишечника, дає легкий послаблюючий ефект, нормалізує рівень цукру в крові і часто застосовується як загальнозміцнюючий засіб. Приймаючи його по чайній ложці 1-2 рази на день після їжі, можна очистити від шлаків і слизу дихальні шляхи, допомогти шкірі виводити токсини, поліпшити секрецію шлункового соку і апетит.
Також слід зазначити, що сік цибулі має протигрипозну і відхаркувальну дію, використовується як сечогінний засіб і знімає набряки, допомагає вивести пісок при сечокам'яній хворобі, зміцнює зуби і зберігає зір. А при атеросклерозі корисний з медом - він може зупиняти процес розвитку захворювання.
Однак не варто забувати, що з обережністю варто вживати цибулевий сік при гострих захворюваннях печінки і нирок, а також при загостреннях серцевих захворювань. Загострення захворювань жовчного міхура, печінки і кишечника, виразка шлунку і 12-ти палої кишки є протипоказаннями для лікування цибульним соком.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Що не можна забороняти дітям?
3 грубі помилки, які руйнують авторитет мами в очах дитини
Тушковане куряче філе з гарбузом в сметанному соусі