Їх почуття, розуміння, цінності розвиваються й засвоюються під цим впливом, доти поки діти не вступають у вік статевого розвитку.
До семи років дитина засвоює таку величезну кількість різноманітної інформації, яку неможливо усвідомити в дорослому віці. Тому повторення за батьками, в цей період є найкращим методом навчання.
В цей період в дітей відсутнє критичне мислення. Вони вірять батькам. Ось чому важливо дорослим вміти бачити себе зі сторони, і розуміти власну поведінку. Бо саме їх безмежний вплив тривалий час є єдиним взірцем для малюка.
Формування почуттів - це теж процес навчання, який дитина засвоює на власному досвіді. Вона вчиться впізнавати власні реакції, відрізняти їх одне від одного, і керувати ними.
Що варто пояснювати і демонтрувати дитині:
• Я люблю тебе, мені радісно з тобою гратись.
• Я хвилююсь щоб ти не поранилась, коли швидко бігаєш
• Я ображаюсь коли ти не дотримуєшся наших домовленостей
Спілкування в такій манері сприяє тому що дитина починає добре розвивати власні почуття та комунікативні здібності, що сприяє розвитку соціального інтелекту.
Діти швидко засвоюють цінності батьків. Лише з часом те, що батьки кажуть і те, що вони роблять, спонукає дітей спочатку ставити питання, а потім складати власну думку.
Те як дорослі оцінюють інших, світ, себе. Що визначають як добре і погане - це те, як діти сприйматимуть перепони протягом власного зростання.
Відповіді на ці питання містять в собі те, що ви кажете дітям про влаштованість світу:
• як я сприймаю інших людей;
• коли потрібно казати правду, а коли ні;
• як я сприймаю тварин і природу;
• чому я ходжу на роботу і що очікую за це;
• чи поважаю я власних батьків, партнера, дитину;
• чи хочу виховати в дитині почуття власної гідності.
Діти запам’ятовують взірець партнерських стосунків. Вони спостерігають як батьки проявляють почуття один до одного. Як мати та батько сваряться або миряться. Тому якщо ви прийняли рішення завести дитину і відчуваєте, що не ладнається - краще звернутись до сімейного психолога.
Важливо вміти пояснити дитині, що розмови на підвищених тонах не зруйнують вашу сім’ю, і дитина, вона не втратить батьків.
Що дійсно лякає дітей і формує в них деструктивні моделі поведінки - це інтенсивне фізичне чи психологічне насилля як між батьками так і до дитини.
З віком вплив батьків зменшується, однак якщо між вами склались довірливі, люблячи стосунки з повагою один до одного діти будуть прислуховуватись до вас.
Ми не ідеальні. Зайвим буде дмухати на дітей, боячись власних негативних проявів. Помилки роблять всі. Важливо вміти їх визнавати і вибачатись перед дітьми. Це добавить їм позитиву до власного відчуття цінності та гідності.