Нерідко люди, які страждають на дефіцит заліза, відзначають, що навіть при прийомі досить високих доз підняти феритин і гемоглобін все одно не виходить. Справа в тому, що мало просто приймати препарати заліза. Важливо ще створити умови для засвоєння.
До залізодефіцитних ми відносимо стани, за яких рівень феритину нижче 30, заліза - нижче 10. Залізодефіцитна анемія - це коли гемоглобін нижче 120.
Щоб підвищити утилізацію заліза та посилити синтез гемоглобіну, треба відрегулювати харчування. Рекомендується включати в раціон овочі та ягоди (чорноплідна горобина, чорна смородина, аґрус, вишня). Вони містять багато поліфенольних сполук та аскорбінової кислоти.
Основу лікувальних фіто-зборів можуть становити аїр, вахта, звіробій, меліса, собача кропива, золототисячник, калина, конюшина, малина, кульбаба, кропива.
При нормальному тиску можна використовувати рослини-імуномодулятори: женьшень, аралія, рожева родіола.
Препарати заліза треба приймати разом із вітаміном В12, марганцем, міддю, В2, В6, пантотеновою кислотою. А препарати Fe2 ще й із вітаміном З задля збереження терапевтичної концентрації Fe2 у просвіті кишечника.
Крім цього, зробити всмоктування заліза ефективнішим допоможуть мікроелементи: марганець, кобальт, мідь, фолієва кислота.