Фармакотерапевтична група. Препарати, що поліпшують травлення, включаючи ферменти. Полі ферментні препарати. Код АТС А 09А А 02.
Креон® містить панкреатин свинячого походження у формі вкритих кишково розчинною оболонкою (стійкою до кислого середовища) мінімікросфер у желатинових капсулах. Капсули швидко розчиняються у шлунку, вивільняючи сотні мінімікросфер за мультидозовим принципом, що забезпечує добре перемішування з вмістом шлунка, транспорт зі шлунка разом з його вмістом та після вивільнення — гарний розподіл ферментів усередині вмісту кишечнику. Коли мінімікро сфери потрапляють до тонкого кишечнику, оболонка швидко розчиняється (при pH > 5,5), вивільняючи ферменти з лі політичною, амілолітичною та протеолітичною активністю, що забезпечує розщеплення жирів, вуглеводів та білків. Продукти панкреатичного травлення після цього всмоктуються або одразу, або після подальшого гідролізу кишковими ферментами.
Дослідження на тваринах не виявили ознак всмоктування ферментів у незміненому вигляді, і тому класичні фармакокінетичні дослідження не проводилися. Добавки ферментів підшлункової залози не потребують всмоктування для досягення свого ефекту. Навпаки, їхня повна терапевтична дія проявляється у просвіті шлунково-кишкового тракту. Більше того, як білки вони піддаються протеолітичному травленню, проходячи через шлунково-кишковий тракт, перш ніж абсорбуватися у вигляді пептидів та амін окислот.
Дані до клінічних досліджень не вказують на відповідну гостру, субхронічну або хронічну токсичність.
Показання для застосування.
Недостатність екзокринної функції підшлункової залози у дорослих і дітей, яку спричиняють:
– муковісцидоз;
– хронічний панкреатит;
– панкреатектомія;
– гастректомія;
– рак підшлункової залози;
– операції з накладенням шлунково-кишкового анастомозу (наприклад, гастроентеростомія за Більротом II);
– обструкція панкреатичної чи загальної жовчної протоки (наприклад, пухлиною);
– синдром Швахмана-Даймонда
та інші захворювання, що супроводжуються екзокринною недостатністю підшлункової залози.
Протипоказання.
Гостре запалення підшлункової залози на ранніх етапах і гіпер чутливість до панкреатину свинячого походження або до будь-якого іншого компонента препарату.
Особливі застереження.
У хворих на муковісцидоз, які приймали високі дози інших препаратів панкреатину, спостерігалися звуження ілеоцекального відділу кишечнику і товстої кишки (фіброзуюча колонопатія), а також коліт, але при проведенні контрольованих досліджень не виявлено доказів зв’язку між прийомом препарату Креон® і виникненням фіброзуючої колонопатії.
Проте як запобіжний захід рекомендовано у разі появи незвичних абдомінальних симптомів або зміни характеру симптомів основного захворювання виключити можливість ураження товстої кишки, особливо якщо пацієнт приймає більше 10000 ОД ліпази/кг/добу.
Застосування у період вагітності або годування груддю.
У зв’язку з тим, що відсутні дані клінічних досліджень щодо впливу ферментів підшлункової залози на перебіг вагітності, препарат слід з обережністю призначати вагітним жінкам. Дослідження на тваринах показали відсутність ознак всмоктування ферментів підшлункової залози. Таким чином, можливість токсичного впливу на репродукцію та розвиток плода виключається.
Оскільки дослідження на тваринах свідчать про відсутність системної експозиції ферментів підшлункової залози у матері-годувальниці, будь-якого впливу на дитину, яка перебуває на грудному вигодуванні, не виявлено.
Тому немає протипоказань щодо застосування ферментів підшлункової залози жінкам у період годування груддю.
Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні авто транспортом або під час роботи з іншими механізмами.
Немає даних про негативний вплив препарату Креон® на здатність керувати транспортними засобами або працювати з іншими механізмами.
Діти.
Креон® можна застосовувати дітям.
Спосіб застосування та дози.
Дозування препарату базується на індивідуальних потребах хворого і залежить від ступеня порушення травлення та складу їжі. Для визначення адекватної індивідуальної дози існують три дози препарату – Креон® 10000, Креон® 25000, Креон® 40000.
Препарат рекомендується приймати під час їжі.
Капсули і мінімікро сферичні гранули слід ковтати цілими, не розжовуючи, і запивати достатньою кількістю рідини. Якщо капсулу не можна проковтнути цілою (діти і особи літнього віку), її можна розкрити і додати мінімікро сферичні гранули до рідкої їжі, що не вимагає розжовування, або до рідини з нейтральним або слабо-кислим середовищем (йогурт, терте яблуко та інші). Таку суміш слід приймати негайно і не зберігати.
Під час лікування препаратами Креон® 10000, Креон® 25000, Креон® 40000 дуже важливим є вживання достатньої кількості рідини, особливо в період її підвищеної втрати. Дефіцит рідини може посилити запори.
Дозування при муковісцидозі:
– початкова доза для дітей до 4-х років складає 1000 ОД ліпази на кілограм маси тіла під час кожного прийому їжі і для дітей віком від 4-х років – 500 ОД ліпази на кілограм маси тіла під час кожного прийому їжі.
Дозу слід підбирати індивідуально, залежно від тяжкості захворювання, контролю стеатореї і підтримки належного нутритивного статусу.
Підтримуюча доза для більшості пацієнтів не має перевищувати 10000 ОД ліпази на кілограм маси тіла на добу.
Дозування при інших видах екзокринної недостатності підшлункової залози:
– дозу слід підбирати індивідуально, залежно від ступеня порушення травлення і жирового складу їжі.
Звичайна початкова доза складає від 10000 до 25000 ОД ліпази під час кожного основного прийому їжі. Однак не виключено, що деяким хворим необхідні вищі дози для усунення стеатореї і підтримання належного нутритивного статусу. Відповідно до загальноприйнятої клінічної практики вважається, що з їжею слід вжити щонайменше від 20000 до 50000 одиниць ліпази. Доза для прийому під час основних прийомів їжи (сніданку, обіду чи вечері) може бути від 20000 до 75000 ОД ліпази, а при додатковому легкому харчуванні між основними прийомами їжі – від 5000 до 25000 ОД ліпази.
Передозування.
Під час прийому надзвичайно високих доз інших препаратів панкреатину спостерігалася гіперурикемія і гіперурикозурія.
Побічні ефекти.
За даними клінічних досліджень, загальна частота побічних реакцій під час прийому панкреатину не відрізнялася порівняно з плацебо.
Шлунково-кишкові розлади: часті – біль у животі, нечасті – запор, зміни характеру випорожнень, діарея, нудота та блювання.
Зміни з боку шкіри і підшкірної клітковини: нечасті – можуть виникати шкірні алергічні реакції або реакції гіпер чутливості.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.
Повідомлення про взаємодію з іншими препаратами чи інші форми взаємодій відсутні.
Термін придатності.
2 роки.
Умови зберігання.
Зберігати в оригінальній упаковці при температурі не вище 30оС. Зберігати в недоступному для дітей місці.
Упаковка.
По 20, 50, 100 капсул у флаконах з поліетилену високої щільності.